Advertisement


Tribeca Film Festival Unveils 2018 Short Film Slate (Full List)

The Tribeca Film Festival has set a lineup of 55 short films in a range of genres that encompasses animation, sci-fi and comedy as well as issue-driven docs including two films about gun violence. The films, of which 29 are world premieres, feature noteworthy actors such as Catherine Deneuve (“Rise of a Star”), Marisa Tomei […].....»»

Category: topSource: varietyMar 13th, 2018

People"s Choice Awards 2018 Nominations - Full List Released!

The nominations for the 2018 E! People’s Choice Awards have been released! This is the first year the show is set to air on the E! network, and it’s sure to be a huge hit based on this list of nominees. In addition to announcing nominations, there’s also going to be several new categories this [...] The nominations for the 2018 E! People’s Choice Awards have been released! This is the first year the show is set to air on the E! network, and it’s sure to be a huge hit based on this list of nominees. In addition to announcing nominations, there’s also going to be several new categories this year. Some of the new categories include “The Bingeworthy Show of 2018,” “The Game Changer of 2018,” “The Revival Show of 2018,” “The Style Star of 2018,” and more. Voting in the 43 categories across movies, television, music, and pop culture runs today through Friday (September 14). Then, finalist voting will begin. Get ready to vote for your favorites! The show will air on Sunday (November 11). Click inside to see the full list of nominees… Movie of 2018 Black Panther Avengers: Infinity War Incredibles 2 Deadpool 2 Solo: A Star Wars Story Fifty Shades Freed Ready Player One A Quiet Place Jurassic World: Fallen Kingdom A Wrinkle in Time Ocean’s 8 Mission: Impossible – Fallout Comedy Movie of 2018 Love, Simon Tag Game Night Blockers I Feel Pretty Book Club Life of the Party Uncle Drew Overboard The Spy Who Dumped Me Mamma Mia: Here We Go Again Crazy Rich Asians Action Movie of 2018 Black Panther Avengers: Infinity War Deadpool 2 Solo: A Star Wars Story Ready Player One Ant-Man and the Wasp The Equalizer 2 Jurassic World: Fallen Kingdom Rampage Ocean’s 8 The Meg Mission: Impossible – Fallout Drama Movie of 2018 Fifty Shades Freed 12 Strong Annihilation Red Sparrow Breaking In The 15:17 to Paris Tyler Perry’s Acrimony Adrift Midnight Sun The First Purge BlacKkKlansman A Quiet Place Family Movie of 2018 Incredibles 2 A Wrinkle in Time Paddington 2 Peter Rabbit Hotel Transylvania 3 Sherlock Gnomes I Can Only Imagine Show Dogs Early Man Teen Titans Go! To the Movies Christopher Robin A.X.L. Male Movie Star of 2018 Paul Rudd, Ant-Man and the Wasp Chris Hemsworth, Avengers: Infinity War Robert Downey Jr., Avengers: Infinity War Ryan Reynolds, Deadpool 2 Chadwick Boseman, Black Panther Dwayne Johnson, Skyscraper Michael B. Jordan, Black Panther Chris Pratt, Jurassic World: Fallen Kingdom John Boyega, Pacific Rim: Uprising Tom Cruise, Mission Impossible: Fallout Pierce Brosnan, Mamma Mia: Here We Go Again Nick Robinson, Love, Simon Female Movie Star of 2018 Evangeline Lilly, Ant-Man and the Wasp Scarlett Johansson, Avengers: Infinity War Oprah Winfrey, A Wrinkle in Time Sandra Bullock, Ocean’s 8 Reese Witherspoon, A Wrinkle in Time Leslie Mann, Blockers Anne Hathaway, Ocean’s 8 Lily James, Mamma Mia: Here We Go Again Melissa McCarthy, Life of the Party Bryce Dallas Howard, Jurassic World: Fallen Kingdom Emily Blunt, A Quiet Place Jennifer Lawrence, Red Sparrow Drama Movie Star of 2018 Reese Witherspoon, A Wrinkle in Time Oprah Winfrey, A Wrinkle in Time John Krasinski, A Quiet Place Emily Blunt, A Quiet Place Natalie Portman, Annihilation Jennifer Lawrence, Red Sparrow Chris Hemsworth, 12 Strong Gina Rodriguez, Annihilation Ewan McGregor, Christopher Robin John David Washington, BlacKkKlansman Shailene Woodley, Adrift Jamie Dornan, Fifty Shades Freed Comedy Movie Star of 2018 Awkwafina, Crazy Rich Asians Constance Wu, Crazy Rich Asians Amy Schumer, I Feel Pretty Melissa McCarthy, Life of the Party John Cena, Blockers Leslie Mann, Blockers Nick Robinson, Love, Simon Amanda Seyfried, Mamma Mia: Here We Go Again Anna Faris, Overboard John Hamm, Tag Tiffany Haddish, Uncle Drew Mila Kunis, The Spy Who Dumped Me Action Movie Star of 2018 Chris Hemsworth, Avengers: Infinity Wars Evangeline Lilly, Ant-Man and the Wasp Ryan Reynolds, Deadpool 2 Donald Glover, Solo: A Star Wars Story Alicia Vikander, Tomb Raider Chadwick Boseman, Black Panther Danai Gurira, Black Panther Michael B. Jordan, Black Panther Dwayne Johnson, Rampage Chris Pratt, Jurassic World: Fallen Kingdom Scarlett Johansson, Avengers: Infinity War Tom Cruise, Mission Impossible: Fallout TV Show of 2018 The Walking Dead This Is Us Grey’s Anatomy The Big Bang Theory Will & Grace WWE Raw The Good Doctor 13 Reasons Why 9-1-1 America’s Got Talent Modern Family Saturday Night Live Drama Show of 2018 The Walking Dead This Is Us Grey’s Anatomy 13 Reasons Why The Good Doctor Scandal Lost in Space 9-1-1 Westworld Riverdale The Handmaid’s Tale Castle Rock Comedy Show of 2018 Saturday Night Live The Big Bang Theory Modern Family Will & Grace Black-ish Mom Orange Is the New Black The Good Place Atlanta Santa Clarita Diet Unbreakable Kimmy Schmidt Insecure Revival Show of 2018 Will & Grace American Idol Trading Spaces Arrested Development One Day at a Time Queer Eye X-Files Love Connection Jersey Shore: Family Vacation Dynasty Lost in Space Fear Factor Reality Show of 2018 Jersey Shore: Family Vacation Queer Eye The Real Housewives of Atlanta The Real Housewives of New York City Keeping Up With the Kardashians Basketball Wives Gold Rush Love and Hip Hop: Atlanta Love and Hip Hop: New York Teen Mom Chrisley Knows Best Vanderpump Rules Competition Show of 2018 Nailed It The Voice Survivor: Ghost Island Ellen’s Game of Games The Amazing Race Big Brother Top Chef MasterChef RuPaul’s Drag Race America’s Got Talent American Idol The Bachelor Male TV Star of 2018 Andrew Lincoln, The Walking Dead Norman Reedus, The Walking Dead Sterling K. Brown, This Is Us Milo Ventimiglia, This Is Us Jesse Williams, Grey’s Anatomy Jim Parsons, The Big Bang Theory Cole Sprouse, Riverdale Tony Goldwyn, Scandal Justin Chambers, Grey’s Anatomy Scott Foley, Scandal Ian Armitage, Young Sheldon Freddie Highmore, The Good Doctor Female TV Star of 2018 Ellen Pompeo, Grey’s Anatomy Kerry Washington, Scandal Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale Mandy Moore, This Is Us Camila Mendes, Riverdale Kate McKinnon, Saturday Night Live Issa Rae, Insecure Kristen Bell, The Good Place Lauren Cohan, The Walking Dead Viola Davis, How to Get Away With Murder Danai Gurira, The Walking Dead Kaley Cuoco, The Big Bang Theory Drama TV Star of 2018 Andrew Lincoln, The Walking Dead Ellen Pompeo, Grey’s Anatomy Jason Bateman, Ozark Kerry Washington, Scandal Justin Hartley, This Is Us Mariska Hargitay, Law & Order: SVU Freddie Highmore, The Good Doctor Chrissy Metz, This Is Us KJ Apa, Riverdale Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Katherine Langford, 13 Reasons Why Comedy TV Star of 2018 Ellie Kemper, Unbreakable Kimmy Schmidt Jim Parsons, The Big Bang Theory Kate McKinnon, Saturday Night Live Donald Glover, Atlanta Kristen Bell, The Good Place Sofia Vergara, Modern Family Yara Shahidi, Grown-ish Megan Mullally, Will & Grace Tracee Ellis Ross, Black-ish Tiffany Haddish, The Last O.G. Ted Danson, The Good Place Drew Barrymore, Santa Clarita Diet DaytimeTalk Show of 2018 Rachael Ray Ellen Steve Live With Kelly and Ryan The Wendy Williams Show The View The Today Show The Dr. Oz Show The Talk Good Morning America The Real Red Table Talk With Jada Pinkett Smith Nighttime Talk Show of 2018 Jimmy Kimmel Live! Last Week Tonight With John Oliver The Late Late Show With James Corden The Late Show With Stephen Colbert The Tonight Show Starring Jimmy Fallon The Daily Show With Trevor Noah Conan My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman Late Night With Seth Meyers Full Frontal With Samantha Bee Watch What Happens Live With Andy Cohen Real Time with Bill Maher Competition Contestant of 2018 Becca Kufrin, The Bachelorette Colton Underwood, Bachelor in Paradise Nikki Bella, Dancing With the Stars Maddie Poppe, American Idol Brynn Cartelli, The Voice Cody Nickson, The Amazing Race Eva Igo, World of Dance Wendell Holland, Survivor Adam Rippon, Dancing With the Stars Aquaria, RuPaul’s Drag Race Joe Flamm, Top Chef Miz Cracker, RuPaul’s Drag Race Reality TV Star of 2018 Khloe Kardashian, Keeping Up With the Kardashians Kim Kardashian West, Keeping Up With the Kardashians NeNe Leakes, The Real Housewives of Atlanta Antoni Porowski, Queer Eye Jonathan Van Ness, Queer Eye Joanna Gaines, Fixer Upper Bethenny Frankel, The Real Housewives of New York City Lisa Vanderpump, The Real Housewives of Beverly Hills Nicole “Snooki” Polizzi, Jersey Shore: Family Vacation Paul “Pauly D” DelVecchio, Jersey Shore: Family Vacation RuPaul, RuPaul’s Drag Race Nikki Bella, Total Bellas Bingeworthy Show of 2018 The Assassination of Gianni Versace: American CrimeStory Killing Eve The Sinner GLOW The Walking Dead Queer Eye Ozark The Marvelous Mrs. Maisel 13 Reasons Why Unbreakable Kimmy Schmidt Shameless Younger Sci-fi/Fantasy Show of 2018 Supernatural Arrow The Originals Dr. Who The Expanse Marvel’s Luke Cage Supergirl Marvel’s Jessica Jones Shadowhunters: The Mortal Instruments Once Upon a Time Cloak and Dagger Black Lightning Male Artist of 2018 Drake Post Malone The Weeknd Kendrick Lamar Keith Urban Ed Sheeran Logic G-Eazy Shawn Mendes Thomas Rhett Jay-Z Bruno Mars Female Artist of 2018 Taylor Swift Beyoncé Cardi B Ariana Grande Camila Cabello SZA Nicki Minaj Selena Gomez Carrie Underwood Pink Jennifer Lopez Dua Lipa Group of 2018 Migos Twenty One Pilots Dan + Shay Panic! At the Disco Gorillaz Imagine Dragons 5 Seconds of Summer BTS Fall Out Boy Little Big Town Sugarland Maroon 5 Song of 2018 Drake, “God’s Plan” Drake, “In My Feelings” Post Malone feat. Ty Dolla $ign, “Psycho” Ariana Grande, “No Tears Left to Cry” Shawn Mendes, “In My Blood” Migos, “Stir Fry” Kendrick Lamar feat. SZA, “All the Stars” Selena Gomez, “Back to You” Cardi B, Bad Bunny & J Balvin, “I Like It” Migos feat. Drake, “Walk It Talk It” Travis Scott, “Butterfly Effect” The Carters, “Apes–t” Album of 2018 Post Malone, Beerbongs & Bentleys Drake, Scorpion Cardi B, Invasion of Privacy Migos, Culture II J. Cole, Kod Camila Cabello, Camila Travis Scott, Astroworld Shawn Mendes, Shawn Mendes Ariana Grande, Sweetner Logic, Bobby Tarantino II The Weeknd, My Dear Melancholy Nicki Minaj, Queen Country Artist of 2018 Thomas Rhett Luke Bryan Jason Aldean Kelsea Ballerini Chris Stapleton Carrie Underwood Little Big Town Sam Hunt Blake Shelton Florida Georgia Line Keith Urban Sugarland Latin Artist of 2018 Becky G CNCO Daddy Yankee J Balvin Luis Fonsi Maluma Bad Bunny Natti Natasha Alvaro Soler Ozuna Shakira Nicky Jam Music Video of 2018 Drake, “God’s Plan” Drake, “In My Feelings” Selena Gomez, “Back to You” Bruno Mars & Cardi B, “Finesse” Ariana Grande, “No Tears Left to Cry” Maroon 5 feat. Cardi B, “Girls Like You” Dua Lipa, “IDGAF” Childish Gambino, “This Is America” Post Malone feat. Ty Dolla $ign, “Psycho” The Weeknd, “Call Out My Name” The Carters, “Apes–t” Camila Cabello, “Never Be the Same” Concert Tour of 2018 Beyoncé & Jay Z, On the Run II Tour Justin Timberlake, Man of the Woods Tour U2, Experience + Innocence Tour Kenny Chesney, Trip Around the Sun Tour Taylor Swift, Reputation Tour Britney Spears, Piece of Me Tour Foo Fighters, Concrete and Gold Tour Katy Perry, Witness Tour Imagine Dragons, Evolve Tour Bruno Mars, 24k Magic Tour Pink, Beautiful Trauma Tour Shania Twain, Now Tour Social Star of 2018 Shane Dawson Lilly Singh Eva Gutowski Cameron Dallas JennaMarbles Gigi Gorgeous Amanda Cerny The Dolan Twins King Bach Zach King Lele Pons The Fat Jewish (Josh Ostrovsky) Beauty Influencer of 2018 NIKKIETUTORIALS Bretman Rock Brooklyn and Bailey Michelle Phan Carli Bybel Camila Coelho Manny Guiterrez Jaclyn Hill Jackie Aina Patrick Starrr James Charles Kandee Johnson Animal Star of 2018 Boo Doug the Pug Jiffpom Lil Bub Iamnalacat Marnie the Dog Crusoe the Celebrity Dachshund Gone to the Snow Dogs Manny the Frenchie Venus the Two Face Cat Cole & Marmalade April the Giraffe Social Celebrity of 2018 Ellen DeGeneres Chrissy Teigen BTS Lady Gaga Ryan Reynolds Rihanna Justin Bieber Taylor Swift Will Smith Kim Kardashian West Kylie Jenner Selena Gomez Click here to vote for Social Celebrity! Comedy Act of 2018 Kevin Hart Tiffany Haddish 2 Dope Queens: Phoebe Robinson & Jessica Williams Ali Wong Chris Rock John Mulaney Hannah Gadsby Marlon Wayans Amy Schumer Leslie Jones Michelle Wolf Fred Armisen Game Changer of 2018 Adam Rippon Chloe Kim Colin Kaepernick Serena Williams Lebron James Simone Biles Nick Foles Cristiano Ronaldo Aly Raisman Kevin Durant Nia Jax Danica Patrick Style Icon of 2018 Rihanna Gigi Hadid Zendaya Blake Lively Emma Watson Beyoncé Meghan Markle Harry Styles Chadwick Boseman Brooklyn Beckham Jaden Smith Chris Pine Pop Podcast of 2018 Oprah’s Master Class: The Podcast My Favorite Murder Amy Schumer Presents: 3 Girls, 1 Keith Scrubbing in With Becca Tilly WTF with Marc Maron Armchair Expert With Dax Shepard Getting Curious With Jonathan Van Ness Anna Faris Is Unqualified 2 Dope Queens Here’s the Thing With Alec Baldwin Lady Gang Chicks in the Office.....»»

Category: topSource: justjaredSep 5th, 2018

Peoples" Choice Awards 2018 - Complete Winners List!

The fans chose the winners at the 2018 Peoples’ Choice Awards, which took place on Sunday night (November 11) at Barker Hangar in Santa Monica, Calif. The big winners of the night in the movies category were Marvel films Avengers: Infinity War and Black Panther. The recently canceled TV show Shadowhunters clearly has the support [...] The fans chose the winners at the 2018 Peoples’ Choice Awards, which took place on Sunday night (November 11) at Barker Hangar in Santa Monica, Calif. The big winners of the night in the movies category were Marvel films Avengers: Infinity War and Black Panther. The recently canceled TV show Shadowhunters clearly has the support of fans as the show swept the television categories. Not all of the categories were announced during the show, but you can see the full list of winners right here. Click inside for all of the winners… See all of the winners below1 MOVIES Movie of 2018 Black Panther Avengers: Infinity War – WINNER Incredibles 2 Fifty Shades Freed A Quiet Place Comedy Movie of 2018 Love, Simon Blockers The Spy Who Dumped Me – WINNER Mamma Mia: Here We Go Again Crazy Rich Asians Action Movie of 2018 Black Panther Avengers: Infinity War – WINNER Deadpool 2 Jurassic World: Fallen Kingdom Ocean’s 8 Drama Movie of 2018 Fifty Shades Freed – WINNER 12 Strong Red Sparrow Midnight Sun A Quiet Place Family Movie of 2018 Incredibles 2 – WINNER A Wrinkle in Time Hotel Transylvania 3 I Can Only Imagine Christopher Robin Male Movie Star of 2018 Chris Hemsworth, Avengers: Infinity War Robert Downey Jr., Avengers: Infinity War Chadwick Boseman, Black Panther – WINNER Chris Pratt, Jurassic World: Fallen Kingdom Nick Robinson, Love, Simon Female Movie Star of 2018 Scarlett Johansson, Avengers: Infinity War – WINNER Sandra Bullock, Ocean's 8 Anne Hathaway, Ocean's 8 Lily James, Mamma Mia: Here We Go Again Bryce Dallas Howard, Jurassic World: Fallen Kingdom Drama Movie Star of 2018 John Krasinski, A Quiet Place Emily Blunt, A Quiet Place Jennifer Lawrence, Red Sparrow Chris Hemsworth, 12 Strong Jamie Dornan, Fifty Shades Freed – WINNER Comedy Movie Star of 2018 Melissa McCarthy, Life of the Party – WINNER John Cena, Blockers Nick Robinson, Love, Simon Amanda Seyfried, Mamma Mia: Here We Go Again Mila Kunis, The Spy Who Dumped Me Action Movie Star of 2018 Chris Hemsworth, Avengers: Infinity Wars Ryan Reynolds, Deadpool 2 Chadwick Boseman, Black Panther Danai Gurira, Black Panther – WINNER Chris Pratt, Jurassic World: Fallen Kingdom TELEVISION Show of 2018 This Is Us Grey’ss Anatomy The Big Bang Theory 13 Reasons Why Shadowhunters: The Mortal Instruments – WINNER Drama Show of 2018 This Is Us Grey’s Anatomy 13 Reasons Why Riverdale – WINNER The Handmaid’s Tale Comedy Show of 2018 The Big Bang Theory Modern Family Black-ish Orange Is the New Black – WINNER The Good Place Revival Show of 2018 American Idol One Day at a Time Queer Eye Jersey Shore: Family Vacation Dynasty – WINNER Reality Show of 2018 Jersey Shore: Family Vacation Queer Eye Keeping Up With the Kardashians – WINNER Chrisley Knows Best Vanderpump Rules Competition Show of 2018 The Voice – WINNER Ellen’ss Game of Games Big Brother RuPaul’ss Drag Race America’s Got Talent Male TV Star of 2018 Andrew Lincoln, The Walking Dead Cole Sprouse, Riverdale Justin Chambers, Grey’s Anatomy Freddie Highmore, The Good Doctor Harry Shum Jr., Shadowhunters: The Mortal Instruments – WINNER Female TV Star of 2018 Ellen Pompeo, Grey's Anatomy Mandy Moore, This Is Us Camila Mendes, Riverdale Viola Davis, How to Get Away With Murder Katherine McNamara, Shadowhunters: The Moral Instruments – WINNER Drama TV Star of 2018 Ellen Pompeo, Grey’s Anatomy Mariska Hargitay, Law & Order: SVU – WINNER KJ Apa, Riverdale Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Katherine Langford, 13 Reasons Why Comedy TV Star of 2018 Jim Parsons, The Big Bang Theory – WINNER Donald Glover, Atlanta Kristen Bell, The Good Place Sofia Vergara, Modern Family Drew Barrymore, Santa Clarita Diet Daytime Talk Show of 2018 The Ellen DeGeneres Show – WINNER Steve Live With Kelly and Ryan The Real Red Table Talk With Jada Pinkett Smith -Nighttime Talk Show of 2018 Jimmy Kimmel Live! The Late Late Show With James Corden The Tonight Show Starring Jimmy Fallon – WINNER The Daily Show With Trevor Noah Watch What Happens Live With Andy Cohen Competition Contestant of 2018 Nikki Bella, Dancing With the Stars Maddie Poppe, American Idol – WINNER Brynn Cartelli, The Voice Cody Nickson, The Amazing Race Eva Igo, World of Dance Reality TV Star of 2018 Khloe Kardashian, Keeping Up With the Kardashians – WINNER Antoni Porowski, Queer Eye Joanna Gaines, Fixer Upper Paul “Pauly D” DelVecchio, Jersey Shore: Family Vacation Nikki Bella, Total Bellas Bingeworthy Show of 2018 Outlander – write-in vote Queer Eye Shadowhunters: The Mortal Instruments – WINNER 13 Reasons Why Shameless Sci-fi/Fantasy Show of 2018 Supernatural The Originals The Expanse Wynonna Earp – WINNER Shadowhunters: The Mortal Instruments MUSIC Male Artist of 2018 Drake Keith Urban Ed Sheeran Shawn Mendes – WINNER Bruno Mars Female Artist of 2018 Taylor Swift Cardi B Ariana Grande Camila Cabello Nicki Minaj – WINNER Group of 2018 Twenty One Pilots Panic! At the Disco 5 Seconds of Summer BTS – WINNER Super Junior Album of 2018 Cardi B, Invasion of Privacy Camila Cabello, Camila Shawn Mendes, Shawn Mendes Ariana Grande, Sweetener Nicki Minaj, Queen – WINNER Song of 2018 Ariana Grande, No Tears Left to Cry Shawn Mendes, In My Blood Selena Gomez, Back to You Cardi B, Bad Bunny J Balvin, I Like It BTS, Idol – WINNER Country Artist of 2018 Thomas Rhett Luke Bryan Carrie Underwood Blake Shelton – WINNER Keith Urban Latin Artist of 2018 Becky G CNCO – WINNER J Balvin Bad Bunny Shakira Music Video of 2018 Selena Gomez, Back to You Ariana Grande, No Tears Left to Cry Childish Gambino, This Is America Camila Cabello, Never Be the Same BTS, Idol – WINNER Concert Tour of 2018 Beyoncé & Jay Z, On the Run II Tour Taylor Swift, Reputation Tour – WINNER Britney Spears, Piece of Me Tour Katy Perry, Witness Tour Super Junior, Super Show 7 – write-in vote POP CULTURE Beauty Influencer of 2018 NIKKIETUTORIALS Bretman Rock Brooklyn and Bailey Jackie Aina James Charles – WINNER Social Star of 2018 Shane Dawson – WINNER JennaMarbles Amanda Cerny The Dolan Twins Lele Pons Animal Star of 2018 Lil Bub Crusoe the Celebrity Dachshund – WINNER Gone to the Snow Dogs Cole & Marmalade April the Giraffe Social Celebrity of 2018 Ellen DeGeneres Chrissy Teigen BTS – WINNER Taylor Swift Selena Gomez Comedy Act of 2018 Kevin Hart – WINNER Tiffany Haddish Ali Wong Marlon Wayans Amy Schumer Style Star of 2018 Zendaya Blake Lively Emma Watson Beyoncé Harry Styles – WINNER Game Changer of 2018 Colin Kaepernick Serena Williams – WINNER Cristiano Ronaldo Aly Raisman Nia Jax Pop Podcast of 2018 Amy Schumer Presents: 3 Girls, 1 Keith Scrubbing in With Becca Tilley, Tanya Rad – WINNER Anna Faris Is Unqualified LADYGANG Chicks in the Office.....»»

Category: topSource: justjaredNov 11th, 2018

Emmys 2018 - Complete Winners List Revealed!

The winners of the 2018 Emmy Awards were so unpredictable and you can see the full list of winners right here! Game of Thrones and The Marvelous Mrs. Maisel were the big winners of the night, taking home the awards for Outstanding Drama Series and Outstanding Comedy Series, respectively. Both of the shows won several [...] The winners of the 2018 Emmy Awards were so unpredictable and you can see the full list of winners right here! Game of Thrones and The Marvelous Mrs. Maisel were the big winners of the night, taking home the awards for Outstanding Drama Series and Outstanding Comedy Series, respectively. Both of the shows won several awards in other categories, including acting wins for Thrones‘ Peter Dinklage and Maisel‘s Rachel Brosnahan and Alex Borstein. There were well over 100 categories at this year’s Emmys when you add in all of the awards handed out at the Creative Arts Emmys last weekend. You can see all of the winners in this post. Click inside to see the full list of winners for the 2018 Emmy Awards… OUTSTANDING DRAMA The Americans The Crown Game of Thrones – WINNER The Handmaid’s Tale Stranger Things This Is Us Westworld LEAD ACTOR IN A DRAMA Jason Bateman, Ozark Sterling K. Brown, This Is Us Ed Harris, Westworld Matthew Rhys, The Americans – WINNER Milo Ventimiglia, This Is Us Jeffrey Wright, Westworld LEAD ACTRESS IN A DRAMA Claire Foy, The Crown – WINNER Tatiana Maslany, Orphan Black Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale Sandra Oh, Killing Eve Keri Russell, The Americans Evan Rachel Wood, Westworld SUPPORTING ACTRESS IN A DRAMA Lena Headey, Game of Thrones Millie Bobby Brown, Stranger Things Ann Dowd, The Handmaid’s Tale Vanessa Kirby, The Crown Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale Thandie Newton, Westworld – WINNER SUPPORTING ACTOR IN A DRAMA Nikolaj Coster-Waldeau, Game of Thrones Peter Dinklage, Game of Thrones – WINNER Mandy Patinkin, Homeland David Harbour, Stranger Things Matt Smith, The Crown Joseph Fiennes, The Handmaid’s Tale OUTSTANDING COMEDY Atlanta Barry black-ish Curb Your Enthusiasm GLOW The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER Silicon Valley Unbreakable Kimmy Schmidt LEAD ACTRESS IN A COMEDY Pamela Adlon, Better Things Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER Allison Janney, Mom Issa Rae, Insecure Tracee Ellis Ross, black-ish Lily Tomlin, Grace & Frankie LEAD ACTOR IN A COMEDY Anthony Anderson, black-ish Ted Danson, The Good Place Larry David, Curb Your Enthusiasm Donald Glover, Atlanta Bill Hader, Barry – WINNER William H. Macy, Shameless SUPPORTING ACTRESS IN A COMEDY Zazie Beetz, Atlanta Aidy Bryant, Saturday Night Live Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel – WINNER Betty Gilpin, GLOW Leslie Jones, Saturday Night Live Kate McKinnon, Saturday Night Live Laurie Metcalf, Roseanne Megan Mullally, Will & Grace SUPPORTING ACTOR IN A COMEDY Louie Anderson, Baskets Alec Baldwin, Saturday Night Live Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt Brian Tyree Henry, Atlanta Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel Kenan Thompson, Saturday Night Live Henry Winkler, Barry – WINNER LIMITED SERIES The Alienist The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story – WINNER Genius: Picasso Godless Patrick Melrose LEAD ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Jessica Biel, The Sinner Laura Dern, The Tale Michelle Dockery, Godless Edie Falco, Law & Order True Crime: The Menendez Murders Regina King, Seven Seconds – WINNER Sarah Paulson, American Horror Story: Cult LEAD ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Antonio Banderas, Genius: Picasso Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story – WINNER Benedict Cumberbatch, Patrick Melrose Jeff Daniels, The Looming Tower John Legend, Jesus Christ Superstar Jesse Plemons, Black Mirror, “USS Callister” SUPPORTING ACTRESS IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Adina Porter, American Horror Story: Cult Letitia Wright, Black Mirror, “Black Museum” Merrit Wever, Godless – WINNER Sara Bareilles, Jesus Christ Superstar Live in Concert Penelope Cruz, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Judith Light, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story SUPPORTING ACTOR IN A LIMITED SERIES OR MOVIE Jeff Daniels, Godless – WINNER Brandon Victor Dixon, Jesus Christ Superstar Live in Concert Ricky Martin, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Edgar Ramirez, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Finn Wittorck, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Michael Stuhlbag, The Looming Tower John Leguizamo, Waco REALITY SHOW COMPETITION The Amazing Race American Ninja Warrior Project Runway RuPaul’s Drag Race – WINNER Top Chef The Voice VARIETY SKETCH SERIES At Home With Amy Sedaris Drunk History I Love You, America With Sarah Silverman Portlandia Saturday Night Live – WINNER Tracey Ullman’s Show VARIETY TALK SERIES The Daily Show With Trevor Noah Full Frontal With Samantha Bee Jimmy Kimmel Live Last Week Tonight With John Oliver – WINNER The Late Late Show With James Corden The Late Show With Stephen Colbert Writing for a Drama Series David Benioff and D.B. Weiss, Game of Thrones (“The Dragon and the Wolf”) Phoebe Waller-Bridge, Killing Eve (“Nice Face”) The Duffer Brothers, Stranger Things (“Chapter Nine: The Gate”) Joel Fields and Joe Weisberg, The Americans (“Start”) – WINNER Peter Morgan, The Crown (“Mystery Man”) Bruce Miller, The Handmaid’s Tale (“June”) Directing for a Drama Series Alan Taylor, Game Of Thrones (“Beyond The Wall”) Jeremy Podeswa, Game Of Thrones (“The Dragon And The Wolf”) Jason Bateman, Ozark (“The Toll”) Daniel Sackheim, Ozark (“Tonight We Improvise”) The Duffer brothers, Stranger Things (“Chapter Nine: The Gate”) Stephen Daldry, The Crown (“Paterfamilias”) – WINNER Kari Skogland, The Handmaid’s Tale (“After”) Outstanding Writing for a Comedy Series Amy Sherman-Palladino, The Marvelous Mrs. Maisel, “Pilot” – WINNER Donald Glover, Atlanta, “Alligator Man” Stefani Robinson, Atlanta, “Barbershop” Alec Berg and Bill Hader, Barry, “Chapter One: Make Your Mark” Liz Sarnoff, Barry, “Chapter Seven: Loud, Fast, and Keep Going” Alec Berg, Silicon Valley, “Fifty One Percent” Outstanding Directing for a Comedy Series Amy Sherman-Palladino, The Marvelous Mrs. Maisel, “Pilot” – WINNER Donald Glover, Atlanta, “Fubu” Mark Cendrowski, The Big Bang Theory, “The Bow Tie Asymmetry” Jesse Peretz, GLOW, “Pilot” Hiro Murai, Atlanta, “Teddy Perkins” Mike Judge, Silicon Valley, “Initial Coin Offering” Bill Hader, Barry, “Chapter One: Make Your Mark” Writing for a Limited Series, TV Movie, or Special Kevin McManus and Matthew McManus, American Vandal Scott Frank, Godless David Nicholls, Patrick Melrose Tom Rob Smith, The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story David Lynch and Mark Frost, Twin Peaks William Bridges and Charlie Brooker, “USS Callister: Black Mirror” – WINNER Directing for a Limited Series Scott Frank, Godless David Leveaux (director) and Alex Rudzinski (Live Television Director), Jesus Christ Superstar: Live In Concert Barry Levinson, Paterno Edward Berger, Patrick Melrose Ryan Murphy, The Assassination Of Gianni Versace: American Crime Story – WINNER Craig Zisk, The Looming Tower David Lynch, Twin Peaks Outstanding Writing for a Variety Special Kid Gorgeous – WINNER Full Frontal With Samantha Bee Presents: The Great American* Puerto Rico (*It’s Complicated) Michelle Wolf: Nice Lady Patton Oswalt: Annihilation Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life Outstanding Directing for a Variety Special Dave Chappelle: Equanimity Jerry Seinfeld: Jerry Before Seinfeld Steve Martin & Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake The Oscars – WINNER PLUS THE WINNERS OF THE CREATIVE ARTS EMMYS PROGRAMS Best Interactive Program “The Daily Show with Trevor Noah” “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “The Late Late Show with James Corden” “Saturday Night Live” Best Structured Reality Program “Antiques Roadshow” “Fixer Upper” “Lip Sync Battle” “Queer Eye” - WINNER “Shark Tank” “Who Do You Think You Are?” Best Unstructured Reality Program “Born This Way” “Deadliest Catch” “Intervention” “Naked and Afraid” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” “United Shades of America” - WINNER Best Variety Special (Live) “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Night of Too Many Stars: America Unites for Autism Programs” “The Oscars” Best Variety Special (Recorded) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” - WINNER “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” Best Children’s Program “Alexa and Katie” “Fuller House” “The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special” - WINNER “A Series of Unfortunate Events” “Star Wars Rebels” Best Commercial “Alexa Loses Her Voice” (Amazon) “Earth: Shot on iPhone” (iPhone) “In Real Life” (Monica Lewinsky: Anti-Bullying) “It’s a Tide Ad” (Tide) “The Talk” (P&G) - WINNER Best TV Movie “Fahrenheit 451” “Flint” “Paterno” “The Tale” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER SHORT FORM Best Short Form Nonfiction/Reality Series “The Americans: The Final Season” “Anthony Bourdain: Explore Parts Unknown” - WINNER “The Assassination of Gianni Versace: America’s Obsessions” “Jay Leno’s Garage” “Top Chef: Last Chance Kitchen” Best Short Form Variety Series “Carpool Karaoke: The Series” - WINNER “Creating Saturday Night Live” “The Daily Show: Between the Scenes” “Gay of Thrones” “Honest Trailers” “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon: Cover Room” Best Short Form Animated Program “Adventure Time” — “Ring of Fire” “Robot Chicken” — “Freshly Baked: The Robot Chicken Santa Claus Pot Cookie Freakout Special” - WINNER “Steven Universe” — “Jungle Moon” “Teen Titans Go!” — “The Self-Indulgent 200th Episode Spectacular!” “We Bare Bears” — “Hurricane Hal” Best Short Form Comedy or Drama Series “Broken” “Caught: The Series” “I Love Bekka and Lucy” “James Corden’s Next James Corden” - WINNER “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” ACTING – GUEST Best Comedy Guest Actor Katt Williams, “Atlanta” - WINNER Sterling K. Brown, “Brooklyn Nine-Nine” Lin-Manuel Miranda, “Curb Your Enthusiasm” Bryan Cranston, “Curb Your Enthusiasm” Bill Hader, “Saturday Night Live” Donald Glover, “Saturday Night Live” Best Comedy Guest Actress Wanda Sykes, “Black-ish” Maya Rudolph, “The Good Place” Jane Lynch, “The Marvelous Mrs. Maisel” Tiffany Haddish, “Saturday Night Live” - WINNER Tina Fey, “Saturday Night Live” Molly Shannon, “Will and Grace” Best Drama Guest Actor Matthew Goode, “The Crown” F. Murray Abraham, “Homeland” Cameron Britton, “Mindhunter” Gerald McRaney, “This is Us” Ron Cephas Jones, “This is Us” - WINNER Jimmi Simpson, “Westworld” Best Drama Guest Actress Diana Rigg, “Game of Thrones” Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale” - WINNER Cherry Jones, “The Handmaid’s Tale” Kelly Jenrette, “The Handmaid’s Tale” Cicely Tyson, “How to Get Away with Murder” Viola Davis, “Scandal” ACTING – SHORT FORM Best Short Form Actor Miles Tagtmeyer, “Broken” DeStorm Power, “Caught: The Series” Alexis Denisof, “I Love Bekka and Lucy” James Corden, “James Corden’s Next James Corden” - WINNER Melvin Jackson Jr., “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” Best Short Form Actress Kelli O’Hara, “The Accidental Wolf” Diarra Kilpatrick, “American Koko” Christina Pickles, “Break a Hip” - WINNER Lee Garlington, “Broken” Naomi Grossman, “Ctrl Alt Delete” Megan Amram, “An Emmy for Megan” HOST Best Reality Host Ellen DeGeneres, “Ellen’s Game of Games” Jane Lynch, “Hollywood Game Night” Heidi Klum and Tim Gunn, “Project Runway” RuPaul Charles, “RuPaul’s Drag Race”- WINNER W. Kamau Bell, “United Shades of America” ANIMATED Best Character Voice-Over Performance Seth MacFarlane, “American Dad” Alex Borstein, “Family Guy” - WINNER Seth MacFarlane, “Family Guy” Russi Taylor, “The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Dan Castellaneta, “The Simpsons” Best Individual Achievement in Animation Lindsay Small-Butera, “Adventure Time” Stu Livingston, “Hey Arnold! The Jungle Movie” Jeff Scher, “The Number on Great-Grandpa’s Arm” Justin Martin, “The Scariest Story Ever Told: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Caroline Cruikshank, “The Simpsons” Patrick Bryson, “Steven Universe” Best Animated Program “Baymax Returns (Big Hero 6: The Series)” “Bob’s Burgers” — “V for Valentine-detta” “Rick and Morty” — “Pickle Rick” - WINNER “The Simpsons” — “Gone Boy” “South Park” — “Put it Down” CASTING Best Reality Casting “Born This Way” “Project Runway” “Queer Eye”- WINNER “RuPaul’s Drag Race” “The Voice” Best Comedy Casting “Atlanta” “Barry” “GLOW” “The Marvelous Mrs. Maisel” - WINNER “Silicon Valley” Best Drama Casting “The Crown” - WINNER “Game of Thrones” “The Handmaid’s Tale” “Stranger Things” “Westworld” Best Movie/Mini Casting “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Godless” “Jesus Christ Superstar” “The Looming Tower” “Patrick Melrose” CHOREOGRAPHY Best Choreography Chloe Arnold, “The Late Late Show with James Corden” — “Greatest Showman,” “Crossswalk the Musical on Broadway” Mandy Moore, “So You Think You Can Dance” — “Brand New,” “To Make You Feel My Love” - WINNER Travis Wall, “So You Think You Can Dance” — “Change is Everything,” “Strange Fruit” Al Blackstone, “So You Think You Can Dance” — “The Man That Got Away, “L-O-V-E” Christopher Scott, “So You Think You Can Dance” — “Prism,” “Say You Won’t Let Go” CINEMATOGRAPHY Best Cinematography (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” “Blue Planet II” — “The Deep” “Blue Planet II” — “One Ocean” “Chef’s Table” — “Corrado Assenza” “Jane” - WINNER Best Cinematography (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “Born This Way” — “Homecoming” “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — Series Body of Work- WINNER “Queer Eye” — “To Gay or Not Too Gay” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” Best Cinematography (Single-Camera Series, Half Hour) “Atlanta” — “Teddy Perkins” - WINNER “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The End of the F***ing World” — “Episode 3” “GLOW” — “Pilot” “Mozart in the Jungle” — “Ichi Go Ichi E” Best Cinematography (Single-Camera Series, Hour) “The Crown” — “Beryl” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Legion” — “Chapter 9” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Ozark” — “The Toll” “Stranger Things” — “Chapter One: MADMAX” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” Best Cinematography (Multi-Camera Series) “The Ranch” — “Do What You Gotta Do” “Superior Donuts” — “Grades of Wrath” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” - WINNER Best Cinematography (Movie/Mini) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Godless” — “An Incident at Creede” “USS Callister (Black Mirror)” COSTUMES Best Costumes (Variety/Nonfiction/Reality) “Dancing with the Stars” — “Disney Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Natalie Portman” “Tracey Ullman’s Show” — “Episode 1” Best Contemporary Costumes “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” - WINNER “Black-ish” — “Juneteenth” “Empire” — “Slave to Memory” “Grace and Frankie” — “The Expiration Date” “This is Us” — “The Wedding” Best Fantasy/Sci-Fi Costumes “Fahrenheit 451” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “A Series of Unfortunate Events” — “The Vile Village: Part 1” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Period Costumes “The Alienist” — “A Fruitful Partnership” “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” - WINNER “Genius: Picasso” — “Chapter One” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “The Disappointment of the Dionne Quintuplets” “Outlander” — “Freedom and Whisky” DIRECTING Best Directing (Documentary/Nonfiction) “Icarus” “Jane” - WINNER “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Directing (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board”- WINNER “Shark Tank” — “Episode 903” “The Voice” — “Live Top 11 Performance” Best Directing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” — “Episode 2061” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Late Late Show with James Corden” — “Episode 0416” “The Late Show with Stephen Colbert” — “Episode 438” “Portlandia” — “Riot Spray” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER DOCUMENTARY/INFORMATIONAL Best Documentary/Nonfiction Series “American Masters” “Blue Planet II” “The Defiant Ones” “The Fourth Estate” “Wild Wild Country” - WINNER Best Documentary/Nonfiction Special “Icarus” “Jim and Andy: The Great Beyond” “Mister Rogers: It’s You I Like” “Spielberg” “The Zen Diaries of Garry Shandling” - WINNER Exceptional Merit in Documentary Filmmaking “City of Ghosts” “Jane” “Strong Island” - WINNER “What Haunts Us” Best Informational Program “Anthony Bourdain: Parts Unknown” - WINNER “Leah Remini: Scientology and the Aftermath” “My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman” “Star Talk with Neil deGrasse Tyson” “Vice” HAIRSTYLING Best Hairstyling (Multi-Camera) “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Tiffany Haddish” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Hairstyling (Single-Camera Series) “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Pilot” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Hairstyling (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “Godless” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” INTERACTIVE MEDIA Best Creative Achievement in Interactive Media Within Unscripted Program “Conan Without Borders” - WINNER “The Oscars” — “All Access” “RuPaul’s Drag Race” — “Season 10 RuVeal” “Watch What Happens Live! With Andy Cohen” Best Creative Achievement in Interactive Media Within Scripted Program “Mr. Robot” — “Ecoin” “Rick and Morty’ — “Virtual Rick-ality” “Silicon Valley” — “Interactive World: Not Hotdog, VR and Twitter-Powered Pizza Drones” “13 Reasons Why” — “Talk to the Reasons” “Westworld” — “Chaos Takes Control Interactive Experience” - WINNER Best Original Interactive Program “Back to the Moon” “Blade Runner 2049: Memory Lab” “Coco VR” “NASA JPL: Cassini’s Grand Finale” - WINNER “Spider-Man Homecoming VR Experience” LIGHTING DESIGN Best Lighting Design/Direction (Variety Series) “America’s Got Talent” — “The Finals” “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Saturday Night Live” — “Host: Kevin Hart” - WINNER “So You Think You Can Dance” — “Finale” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Lighting Design/Direction (Variety Special) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “71st Annual Tony Awards” MAIN TITLE DESIGN Best Main Title Design “The Alienist” “Altered Carbon” “Counterpart” - WINNER “GLOW” “Westworld” MAKEUP Best Makeup (Non-Prosthetic, Mulit-Camera) “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “Saturday Night Live” — “Host: Tina Fey” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Makeup (Single-Camera Series, Non-Prosthetic) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Money’s in the Chase” “The Handmaid’s Tale” — “Unwomen” “This is Us” — “Number Three” “Vikings” — “Homeland” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Makeup (Movie/Mini, Non-Prosthetic) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” Best Prosthetic Makeup “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Star Trek: Discovery” — “Will You Take My Hand?” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” MOTION DESIGN Best Motion Design “Broad City” — “Mushrooms” “Wasted! The Story of Food Waste” MUSIC Best Music and Lyrics “Big Mouth” — “Totally Gay” “A Christmas Story Live” — “In the Market for a Miracle” “The Good Fight” — “High Crimes and Misdemeanors” “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” — “Just Getting Started” “Saturday Night Live” — “Come Back Barack” - WINNER “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” — “The Buddy Song” Best Music Direction “Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo” “Elton John: I’m Still Standing – A Grammy Salute” “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “Tony Bennett: The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song” - WINNER Best Main Title Theme Music “The Defenders” “Godless” - WINNER “The Last Tycoon” “The Putin Interviews” “Somebody Feed Phil” “The Tick” Best Music Supervision “Atlanta” — “Alligator Man” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER “Stranger Things” — “Trick or Treat, Freak” “This is Us” — “That’ll Be the Day” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Music Composition (Movie/Mini) “Alias Grace” — “Part 1” “The Commuter (Electric Dreams)” “Crazy Diamond (Electric Dreams)” “Godless” — “Homecoming” “March of the Penguins 2: The Next Step” - WINNER “USS Callister (Black Mirror)” Best Music Composition (Series) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Jessica Jones” — “AKA Playland” “Once Upon a Time” — “Leaving Storybrooke” “SEAL Team” — “Pattern of Life” “Star Wars Rebels” — “Family Reunion – And Farewell” “Westworld” — “Akane No Mai” NARRATOR Best Narrator David Attenborough, “Blue Planet II” — “One Ocean” - WINNER Carl Reiner, “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” Morgan Freeman, “March of the Penguins 2: The Next Step” Charles Dance, “Savage Kingdom” — “Uprising: First Blood” Liev Schreiber, “24/7” — “Canelo-Golovkin” PICTURE EDITING Best Picture Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 3” “Jane” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Picture Editing (Structured or Competition Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “Queer Eye” — Series Body of Work - WINNER “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “The Voice” — Series Body of Work Best Picture Editing (Unstructured Reality) “Born This Way” — Series Body of Work “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — “The 11th Hour” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” — “Untucked – 10s Across the Board” “United Shades of America” — “Sikhs in America” - WINNER Best Picture Editing (Variety) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” “Drunk History” — “Heroines” “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Wax President Harding (Segment)” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Border Patrol (Segment)” - WINNER Best Picture Editing (Multi-Camera Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Mom” — “Crazy Snakes and a Clog to the Head” “One Day at a Time” — “Not Yet” “Roseanne” — “Darlene v. David” “Will and Grace” — “Grandpa Jack” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Comedy) “Atlanta” — “Alligator Man” “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Drama) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” Best Picture Editing (Single Camera Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “Alone” “The Assassination of Gianni Versace” — “House by the Lake” “The Assassination of Gianni Versace” — “Manhunt” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER PRODUCTION DESIGN Best Production Design (Variety/Reality Series) “Bill Nye Saves the World” — “Extinction: Why all Our Friends Are Dying” “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 418” “Saturday Night Live” — “Host: Bill Hader” - WINNER “The Voice” — “The Blind Auditions Season Premiere” Best Production Design (Variety Special) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” Best Production Design (Narrative, Half-Hour or Less) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “GLOW” — “The Dusty Spur” - WINNER “Grace and Frankie” — “The Tappys” “Silicon Valley” — “Tech Evangelist” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” Best Production Design (Narrative, Period/Fantasy) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “The Crown” — “Beryl” “Game of Thrones” — “Dragonstone” - WINNER “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Ya Shivu v Bolshom Dome Na Kholme” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Production Design (Narrative, Contemporary) “American Horror Story: Cult” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “Ozark” — “My Dripping Sleep” “Twin Peaks” SOUND EDITING Best Sound Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Seattle” - WINNER “Blue Planet II” — “Coral Reefs” “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Editing (Half Hour Series) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Ballers” — “Bull Rush” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Star Wars Rebels” — “A World Between Worlds” “Vice Principals” — “The Union of the Wizard and the Warrior” Best Sound Editing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “Homeland” — “All In” “Star Trek: Discovery” — “What’s Past is Prologue” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” - WINNER “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Editing (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” — “Great Again” “Fahrenheit 451” “Godless” — “Homecoming” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER “Waco” — “Operation Showtime” SOUND MIXING Best Sound Mixing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Mixing (Variety) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Oscars” “The Voice” — “Live Finale, Part 2” Best Sound Mixing (Half Hour Series) “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Family Guy” — “Three Directors” “Modern Family” — “Lake Life” “Mozart in the Jungle” — “Domo Arigato” “Silicon Valley” — “Fifty-One Percent” Best Sound Mixing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-error.r00” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Mixing (Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Twin Peaks” — “Part 8” “Waco” — “Operation Showtime” SPECIAL AND VISUAL EFFECTS Best Special Visual Effects “Altered Carbon” — “Out of the Past” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “Lost in Space” — “Danger, Will Robinson” “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” “Westworld” — “The Passenger” Best Supporting Visual Effects “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” - WINNER “The Crown” — “Misadventure” “Gotham” — “That’s Entertainment” “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-err0r.r00” STUNT COORDINATION Best Stunt Coordination (Comedy/Variety) “Brooklyn Nine-Nine” “Cobra Kai” “GLOW” - WINNER “Saturday Night Live” “Shameless” Best Stunt Coordination (Drama/Movie/Mini) “The Blacklist” “Blindspot” “Game of Thrones” - WINNER “The Punisher” “Westworld” TECHNICAL DIRECTION Best Technical Direction (Movie/Mini/Special) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “2018 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” Best Technical Direction (Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Dancing with the Stars” — “Finale” “Jimmy Kimmel Live” — “Live in Brooklyn: Billy Joel and Tracy Morgan” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 2” WRITING Best Writing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Southern Italy” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Icarus” “Jane” “Mister Rogers: It’s You I Like” “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” Best Writing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “Late Night with Seth Meyers” “The Late Show with Stephen Colbert” “Saturday Night Live”.....»»

Category: topSource: justjaredSep 18th, 2018

Janet McQueen Helps Debut "McQueen" Documentary at Tribeca Film Festival 2018!

Janet McQueen hits the red carpet at the world premiere screening of McQueen held as part of the 2018 Tribeca Film Festival at BMCC Tribeca PAC on Sunday (April 22) in New York City. The sister of the late designer was joined at the event by the co-writer and directors of the film Peter Ettedgui [...] Janet McQueen hits the red carpet at the world premiere screening of McQueen held as part of the 2018 Tribeca Film Festival at BMCC Tribeca PAC on Sunday (April 22) in New York City. The sister of the late designer was joined at the event by the co-writer and directors of the film Peter Ettedgui and Ian Bonhote, as well as producer Andee Ryder, artist Chloe Wise and Tribeca Film Festival co-founder Jane Rosenthal. The 111-minute film spans the breadth of McQueen’s prolific career, from his fashion beginnings after graduating from Central Saint Martins in 1992 and his appointment at Givenchy in 1997 to the pinnacle of his oeuvre, such as his spring/summer 1999 show, when Shalom Harlow stepped out onto the catwalk in a strapless white dress, before being rotated slowly on a revolving circle as she was sprayed with paint by two robotic guns. The film also explores McQueen’s final years as a designer before his suicide in 2010, according to Vogue – Watch the teaser trailer below! ‘MCQUEEN’ | Official Teaser Trailer.....»»

Category: topSource: justjaredApr 23rd, 2018

People’s Choice Awards Nominations 2018 - Finalist Nominees Revealed!

The E!’s People’s Choice Awards have announced the finalists in each category. Fans have been voting and voting in the first round and now, we know which finalists are ready to get even more votes! Fans voted so hard for some entries, that write in votes were fairly popular this year! Finalist voting for the [...] The E!’s People’s Choice Awards have announced the finalists in each category. Fans have been voting and voting in the first round and now, we know which finalists are ready to get even more votes! Fans voted so hard for some entries, that write in votes were fairly popular this year! Finalist voting for the 43 categories across movies, television, music, and pop culture runs today through Friday, October 19 at 11:59pm ET. There are several ways to vote and you can check out all the rules on E! The show will air on Sunday (November 11). Click inside to see the full list of nominees for the E!’s People’s Choice Awards… MOVIES Movie of 2018 Black Panther Avengers: Infinity War Incredibles 2 Fifty Shades Freed A Quiet Place Comedy Movie of 2018 Love, Simon Blockers The Spy Who Dumped Me Mamma Mia: Here We Go Again Crazy Rich Asians Action Movie of 2018 Black Panther Avengers: Infinity War Deadpool 2 Jurassic World: Fallen Kingdom Ocean’s 8 Drama Movie of 2018 Fifty Shades Freed 12 Strong Red Sparrow Midnight Sun A Quiet Place Family Movie of 2018 Incredibles 2 A Wrinkle in Time Hotel Transylvania 3 I Can Only Imagine Christopher Robin Male Movie Star of 2018 Chris Hemsworth, Avengers: Infinity War Robert Downey Jr., Avengers: Infinity War Chadwick Boseman, Black Panther Chris Pratt, Jurassic World: Fallen Kingdom Nick Robinson, Love, Simon Female Movie Star of 2018 Scarlett Johansson, Avengers: Infinity War Sandra Bullock, Ocean's 8 Anne Hathaway, Ocean's 8 Lily James, Mamma Mia: Here We Go Again Bryce Dallas Howard, Jurassic World: Fallen Kingdom Drama Movie Star of 2018 John Krasinski, A Quiet Place Emily Blunt, A Quiet Place Jennifer Lawrence, Red Sparrow Chris Hemsworth, 12 Strong Jamie Dornan, Fifty Shades Freed Comedy Movie Star of 2018 Melissa McCarthy, Life of the Party John Cena, Blockers Nick Robinson, Love, Simon Amanda Seyfried, Mamma Mia: Here We Go Again Mila Kunis, The Spy Who Dumped Me Action Movie Star of 2018 Chris Hemsworth, Avengers: Infinity Wars Ryan Reynolds, Deadpool 2 Chadwick Boseman, Black Panther Danai Gurira, Black Panther Chris Pratt, Jurassic World: Fallen Kingdom TELEVISION Show of 2018 This Is Us Grey’ss Anatomy The Big Bang Theory 13 Reasons Why Shadowhunters: The Mortal Instruments – write-in vote Drama Show of 2018 This Is Us Grey’s Anatomy 13 Reasons Why Riverdale The Handmaid’s Tale Comedy Show of 2018 The Big Bang Theory Modern Family Black-ish Orange Is the New Black The Good Place Revival Show of 2018 American Idol One Day at a Time Queer Eye Jersey Shore: Family Vacation Dynasty Reality Show of 2018 Jersey Shore: Family Vacation Queer Eye Keeping Up With the Kardashians Chrisley Knows Best Vanderpump Rules Competition Show of 2018 The Voice Ellen’ss Game of Games Big Brother RuPaul’ss Drag Race America’s Got Talent Male TV Star of 2018 Andrew Lincoln, The Walking Dead Cole Sprouse, Riverdale Justin Chambers, Grey’s Anatomy Freddie Highmore, The Good Doctor Harry Shum Jr., Shadowhunters: The Mortal Instruments – write-in vote Female TV Star of 2018 Ellen Pompeo, Grey's Anatomy Mandy Moore, This Is Us Camila Mendes, Riverdale Viola Davis, How to Get Away With Murder Katherine McNamara, Shadowhunters: The Moral Instruments – write-in vote Drama TV Star of 2018 Ellen Pompeo, Grey’s Anatomy Mariska Hargitay, Law & Order: SVU KJ Apa, Riverdale Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story Katherine Langford, 13 Reasons Why Comedy TV Star of 2018 Jim Parsons, The Big Bang Theory Donald Glover, Atlanta Kristen Bell, The Good Place Sofia Vergara, Modern Family Drew Barrymore, Santa Clarita Diet DaytimeTalk Show of 2018 The Ellen DeGeneres Show Steve Live With Kelly and Ryan The Real Red Table Talk With Jada Pinkett Smith -Nighttime Talk Show of 2018 Jimmy Kimmel Live! The Late Late Show With James Corden The Tonight Show Starring Jimmy Fallon The Daily Show With Trevor Noah Watch What Happens Live With Andy Cohen Competition Contestant of 2018 Nikki Bella, Dancing With the Stars Maddie Poppe, American Idol Brynn Cartelli, The Voice Cody Nickson, The Amazing Race Eva Igo, World of Dance Reality TV Star of 2018 Khloe Kardashian, Keeping Up With the Kardashians Antoni Porowski, Queer Eye Joanna Gaines, Fixer Upper Paul “Pauly D” DelVecchio, Jersey Shore: Family Vacation Nikki Bella, Total Bellas Bingeworthy Show of 2018 Outlander – write-in vote Queer Eye Shadowhunters: The Mortal Instruments – write-in vote 13 Reasons Why Shameless Sci-fi/Fantasy Show of 2018 Supernatural The Originals The Expanse Wynonna Earp – write-in vote Shadowhunters: The Mortal Instruments MUSIC Male Artist of 2018 Drake Keith Urban Ed Sheeran Shawn Mendes Bruno Mars Female Artist of 2018 Taylor Swift Cardi B Ariana Grande Camila Cabello Nicki Minaj Group of 2018 Twenty One Pilots Panic! At the Disco 5 Seconds of Summer BTS Super Junior – write-in vote Album of 2018 Cardi B, Invasion of Privacy Camila Cabello, Camila Shawn Mendes, Shawn Mendes Ariana Grande, Sweetener Nicki Minaj, Queen Song of 2018 Ariana Grande, No Tears Left to Cry Shawn Mendes, In My Blood Selena Gomez, Back to You Cardi B, Bad Bunny J Balvin, I Like It BTS, Idol – write-in vote Country Artist of 2018 Thomas Rhett Luke Bryan Carrie Underwood Blake Shelton Keith Urban Latin Artist of 2018 Becky G CNCO J Balvin Bad Bunny Shakira Music Video of 2018 Selena Gomez, Back to You Ariana Grande, No Tears Left to Cry Childish Gambino, This Is America Camila Cabello, Never Be the Same BTS, Idol – write-in vote Concert Tour of 2018 Beyoncé & Jay Z, On the Run II Tour Taylor Swift, Reputation Tour Britney Spears, Piece of Me Tour Katy Perry, Witness Tour Super Junior, Super Show 7 – write-in vote POP CULTURE Beauty Influencer of 2018 NIKKIETUTORIALS Bretman Rock Brooklyn and Bailey Jackie Aina James Charles Social Star of 2018 Shane Dawson JennaMarbles Amanda Cerny The Dolan Twins Lele Pons Animal Star of 2018 Lil Bub Crusoe the Celebrity Dachshund Gone to the Snow Dogs Cole & Marmalade April the Giraffe Social Celebrity of 2018 Ellen DeGeneres Chrissy Teigen BTS Taylor Swift Selena Gomez Comedy Act of 2018 Kevin Hart Tiffany Haddish Ali Wong Marlon Wayans Amy Schumer Style Star of 2018 Zendaya Blake Lively Emma Watson Beyoncé Harry Styles Game Changer of 2018 Colin Kaepernick Serena Williams Cristiano Ronaldo Aly Raisman Nia Jax Pop Podcast of 2018 Amy Schumer Presents: 3 Girls, 1 Keith Scrubbing in With Becca Tilley & Tanya Rad Anna Faris Is Unqualified LADYGANG Chicks in the Office.....»»

Category: topSource: justjaredSep 24th, 2018

Niall Horan Announces "Flicker" World Tour 2018 - See the North American Tour Dates!

Following the announcement of his debut solo album Flicker, Niall Horan just revealed plans for a U.S. and Canadian run of his 2018 world tour! The 24-year-old “Too Much to Ask” singer-songwriter will be kicking off the North American leg of his tour on July 18, 2018 in The Woodlands, Texas and continuing through to [...] Following the announcement of his debut solo album Flicker, Niall Horan just revealed plans for a U.S. and Canadian run of his 2018 world tour! The 24-year-old “Too Much to Ask” singer-songwriter will be kicking off the North American leg of his tour on July 18, 2018 in The Woodlands, Texas and continuing through to cities including Dallas, Salt Lake City, Los Angeles, Kansas City, Toronto and Tampa. “Seeing Blind” collaborator Maren Morris will be opening for Niall on the tour. Tickets for the 2018 U.S. and Canadian dates go on-sale to the general public beginning Friday (September 22) at 10 a.m. local time. Citi card members will have access to purchase pre-sale tickets beginning Tuesday (September 19,) at 10 a.m. local time through Citi’s Private Pass program. Fan Registration for the U.S. and Canadian tour dates will be available through Ticketmaster’s Verified Fan program. Click inside to check out all the dates for Niall’s Flicker World Tour… New Zealand & Australia 6/1/2018 Auckland, NZ – Sparks Arena 6/3/2018 Brisbane, AU – Brisbane Entertainment Centre 6/5/2018 Sydney, AU – Qudos Bank Arena 6/7/2018 Melbourne, AU – Margaret Court Arena U.S. & Canada 7/18/2018 Woodlands, TX – The Cynthia Woods Mitchell Pavilion presented by Huntsman 7/20/2018 Dallas, TX* – Starplex Pavilion 7/21/2018 Rogers, AR – Walmart AMP 7/23/2018 Nashville, TN – Ascend Amphitheater 7/25/2018 Cincinnati, OH – Riverbend Music Center 7/26/2018 Tinley Park, IL – Hollywood Casino Amphitheatre (Chicago) 7/28/2018 Tulsa, OK – BOK Center 7/30/2018 Salt Lake City, UT – USANA Amphitheatre 7/31/2018 Nampa, ID – Ford Idaho Center Amphitheater 8/2/2018 Auburn, WA – White River Amphitheatre 8/4/2018 Mountain View, CA – Shoreline Amphitheatre 8/5/2018 Irvine, CA – FivePoint Amphitheatre 8/7/2018 Los Angeles, CA – Greek Theatre 8/17/2018 Chula Vista, CA – Mattress Firm Amphitheatre 8/20/2018 Morrison, CO** – Red Rocks Amphitheatre 8/22/2018 Kansas City, MO – Starlight Theatre 8/23/2018 St. Paul, MN – Minnesota State Fair 8/25/2018 Maryland Heights, MO – Hollywood Casino Amphitheatre (St. Louis) 8/26/2018 Noblesville, IN – Klipsch Music Center 8/28/2018 Clarkston, MI – DTE Energy Music Theatre 8/29/2018 Cuyahoga Falls, OH – Blossom Music Center 8/31/2018 Bristow, VA – Jiffy Lube Live 9/2/2018 Allentown, PA – The Great Allentown Fair 9/5/2018 Toronto, ON – Budweiser Stage 9/7/2018 Darien Center, NY – Darien Lake Amphitheater 9/8/2018 Mansfield, MA – Xfinity Center 9/11/2018 Camden, NJ – BB&T Pavilion 9/12/2018 Wantagh, NY – Northwell Health at Jones Beach Theater 9/14/2018 Hartford, CT – XFINITY Theatre 9/15/2018 Holmdel, NJ – PNC Bank Arts Center 9/17/2018 Raleigh, NC – Coastal Credit Union Music Park at Walnut Creek 9/19/2018 Charlotte, NC – PNC Music Pavilion 9/20/2018 Alpharetta, GA – Verizon Amphitheatre 9/22/2018 Tampa, FL* – MIDFLORIDA Credit Union Amphitheatre at the FL State Fairgrounds 9/23/2018 West Palm Beach, FL – Coral Sky Amphitheatre at the S. Florida Fairgrounds *Support TBA **On Sale TBA.....»»

Category: topSource: justjaredSep 15th, 2017

OoOoOoooh — Jenny Slate Spent Christmas With Chris Evans" Family!

Things are heating up! As we reported in November, Chris Evans and Jenny Slate were spotted in NYC looking "very much back together," as the actress helped Captain America find an apartment in Tribeca! Fast forward to now, it appears the two have spent the holidays together! Related: Jenny Slate Wants You To Stop Gossiping About Her Personal [...] Things are heating up! As we reported in November, Chris Evans and Jenny Slate were spotted in NYC looking "very much back together," as the actress helped Captain America find an apartment in Tribeca! Fast forward to now, it appears the two have spent the holidays together! Related: Jenny Slate Wants You To Stop Gossiping About Her Personal Life! On Christmas day, Evans' brother Scott posted the following selfie of him and the Obvious Child star on Instagram: Christmas with my favorite Jew! @jennyslateA post shared by Scott Evans (@scottevansgram) on Dec 25, 2017 at 2:48pm PST Not surprisingly, Slate didn't post any pics from the holiday bash. Last Thursday, she announced she's taking a break from social media "for a much needed unplug." Before i jump off Instagram for a much needed unplug, i would also love to offer my lifetime devotion to this cape and scarf from @jcrew bc i feel like a powerful poodle in these gifts. XoA post shared by Jenny Slate (@jennyslate) on Dec 21, 2017 at 10:56am PST Do you, girl. DO YOU! [Image via FayesVision/WENN.].....»»

Category: gossipSource: perezhiltonDec 26th, 2017

Elton John Announces Retirement From Touring, Plans Three Year Goodbye Tour

Elton John will be retiring from touring. The 70-year-old singer said he would do one more tour before calling it quits, which will last three years. The tour has been dubbed the Farewell Yellow Brick Road tour, and tickets will be available on February 2, 2018. “I always thought I was going to be like [...] Elton John will be retiring from touring. The 70-year-old singer said he would do one more tour before calling it quits, which will last three years. The tour has been dubbed the Farewell Yellow Brick Road tour, and tickets will be available on February 2, 2018. “I always thought I was going to be like Ray Charles, BB King – on the road forever,” Elton said during a press conference. “My priorities have changed. We had children and I changed our lives. That doesn’t mean to say I’m not going to be creative. but I’m not going to travel.” He denied that his health was bad as well. “Last year I picked up an infection and I was very ill and it knocked me sideways. But I still did 96 shows,” Elton said. “Believe me – if you ever do 300 shows, you’re not in ill health.” Elton has been touring since 1969, and now has two 7-year-old twin boys, Elijah and Zachary, with David Furnish. Click inside for the North American tour dates… Elton John North American Tour Dates Sept. 8, 2018: PPL Center in Allentown, PA Sept. 11, 2018: The Wells Fargo Center in Philadelphia, PA Sept. 12, 2018: The Wells Fargo Center in Philadelphia, PA Sept. 15, 2018: KeyBank Center in Buffalo, NY Sept. 16, 2018: Bryce Jordan Center in University Park, PA Sept. 19, 2018: XL Center in Hartford, CT Sept. 21, 2018: Capital One Arena in Washington, D.C. Sept. 22, 2018: Capital One Arena in Washington, D.C. Sept. 25, 2018: Air Canada Centre in Toronto, ON Sept. 26, 2018: Air Canada Centre in Toronto, ON Sept. 28, 2018, Canadian Tire Centre in Ottawa, ON Sept. 29, 2018: Videotron Centre in Québec City, QC Oct. 4, 2018: Bell Centre in Montreal, QC Oct. 6, 2018: TD Garden in Boston, MA Oct. 10, 2018: PPG Paints Arena in Pittsburgh, PA Oct. 12, 2018: Little Caesars Arena in Detroit, MI Oct. 15, 2018: Van Andel Arena in Grand Rapids, MI Oct. 18, 2018: Madison Square Garden in New York, NY Oct. 19, 2018: Madison Square Garden in New York, NY Oct. 23, 2018: KFC Yum! Center in Louisville, KY Oct. 24, 2018: Bridgestone Arena in Nashville, TN Oct. 26, 2018: United Center in Chicago, IL Oct. 27, 2018: United Center in Chicago, IL Oct. 30, 2018: Scottrade Center in St. Louis, MO Nov. 2, 2018: Schottenstein Center in Columbus, OH Nov. 3, 2018: Quicken Loans Arena in Cleveland, OH Nov. 8, 2018: Madison Square Garden in New York, NY Nov. 23, 2018: BB&T Center in Sunrise, FL Nov. 24, 2018: American Airlines Arena in Miami, FL Nov. 27, 2018: Amway Center in Orlando, FL Nov. 28, 2018: Amalie Arena in Tampa, FL Nov. 30 2018: Philips Arena in Atlanta, GA Dec. 1, 2018: Philips Arena in Atlanta, GA Dec. 4, 2018: Legacy Arena at The BJCC in Birmingham, AL Dec. 6, 2018: Smoothie King Center in New Orleans, LA Dec. 8, 2018: Toyota Center in Houston, TX Dec. 9, 2018: Toyota Center in Houston, TX Dec. 12 2018: AT&T Center in San Antonio, TX Dec. 14, 2019: American Airlines Center in Dallas, TX Dec. 15, 2019: American Airlines Center in Dallas, TX Jan. 11 2019: Taco Bell Arena in Boise, ID Jan. 12, 2019: Moda Center in Portland, OR Jan. 15, 2019: Save Mart Center in Fresno, CA Jan. 16, 2019: Golden1 Center in Sacramento, CA Jan. 18, 2019: Oracle Arena in Oakland, CA Jan. 19, 2019: SAP Center at San Jose in San Jose, CA Jan. 22, 2019: STAPLES Center in Los Angeles, CA Jan. 23, 2020: STAPLES Center in Los Angeles, CA Jan. 26, 2019: Gila River Arena in Glendale, AZ Jan. 29, 2019: Valley View Casino Center in San Diego, CA Feb. 7, 2019: Pepsi Center in Denver, CO Feb. 9, 2019: BOK Center in Tulsa, OK Feb. 12, 2019: Century Link Center in Omaha, NE Feb. 13, 2019: Sprint Center in Kansas City, MO Feb. 19, 2019: Wisconsin Entertainment and Sports Center in Milwaukee, WI Feb. 21, 2019: Target Center in Minneapolis, MN Feb. 27, 2019: U.S. Bank Arena in Cincinnati, OH March 1, 2019: Times Union Center in Albany, NY March 8, 2019: Barclays Center in Brooklyn, NY Marc 12, 2019: PNC Arena in Raleigh, NC March 13, 2019: Colonial Life Arena in Columbia, SC March 15, 2019: Jacksonville Veterans Memorial Arena in Jacksonville, FL.....»»

Category: topSource: justjaredJan 24th, 2018

Douglas Booth Screens "Mary Shelley" at Tribeca Film Festival 2018

Douglas Booth arrives for the premiere of his movie Mary Shelley during the 2018 Tribeca Film Festival at BMCC Tribeca PAC on Saturday (April 28) in New York City. The 25-year-old actor was joined on the red carpet by director/writer Haifaa al-Mansour as well as producer Amy Baer. PHOTOS: Check out the latest pics of [...] Douglas Booth arrives for the premiere of his movie Mary Shelley during the 2018 Tribeca Film Festival at BMCC Tribeca PAC on Saturday (April 28) in New York City. The 25-year-old actor was joined on the red carpet by director/writer Haifaa al-Mansour as well as producer Amy Baer. PHOTOS: Check out the latest pics of Douglas Booth Mary Shelley will hit theaters in the US on May 25. Be sure to check it out – the movie also stars Elle Fanning, Maisie Williams, Bel Powley, Tom Sturridge, and more......»»

Category: topSource: justjaredApr 29th, 2018

Alec Baldwin & Spike Lee Talk Favorite Movies at Tribeca Film Fest 2018

Alec Baldwin and Spike Lee teamed up for a very special Tribeca Talk! The two entertainers stepped out at for a storytellers discussion as part of the 2018 Tribeca Film Festival on Tuesday (April 24) at Spring Studios in New York City. PHOTOS: Check out the latest pics of Alec Baldwin Instead of talking about [...] Alec Baldwin and Spike Lee teamed up for a very special Tribeca Talk! The two entertainers stepped out at for a storytellers discussion as part of the 2018 Tribeca Film Festival on Tuesday (April 24) at Spring Studios in New York City. PHOTOS: Check out the latest pics of Alec Baldwin Instead of talking about their own projects, the duo decided to talk about their favorite films. Of several films, Alec discussed the 1951 film A Place in the Sun. Check out Alec and Spike‘s entire conversation below….....»»

Category: topSource: justjaredApr 25th, 2018

On opening day of Tribeca, De Niro directs his ire at Trump - ABC News

ABC NewsOn opening day of Tribeca, De Niro directs his ire at TrumpABC NewsAs the curtain goes up on the 17th Tribeca Film Festival, Robert De Niro is using the festival's megawatt spotlight to direct his considerable ire at President Donald Trump. De Niro, a co-founder of the annual New York festival, has been among the most ...Tribeca: Robert De Niro talks covering Trump's 'dangerous' relationship with the pressAOLTribeca Film Festival to livestream events with Paris Hilton, Bradley Cooper, moreEW.com (blog)17 Films You Should See at This Year's Tribeca Film FestivalVultureHollywood Reporter -IndieWire -Deadline -Varietyall 101 news articles ».....»»

Category: topSource: googlenewsApr 18th, 2018

Winter Olympics 2018 Schedule - Full List of Events at PyeongChang!

The 2018 PyeongChang Winter Olympics are kicking off soon and we have the full schedule of Olympic events for you to enjoy. The Olympics will officially begin with the opening ceremony on Friday (February 9) and run until February 25. NBC will have all the coverage and we have information on how you can see [...] The 2018 PyeongChang Winter Olympics are kicking off soon and we have the full schedule of Olympic events for you to enjoy. The Olympics will officially begin with the opening ceremony on Friday (February 9) and run until February 25. NBC will have all the coverage and we have information on how you can see all your favorite sporting events. This year, you’ll be able to watch sports including bobsled, luge, ice hockey, figure skating, speed skating, curling, alpine skiing, ski jumping, cross country skiing, and more. Click inside for the full schedule of Olympic events… FEBRUARY 10 2:15 a.m. Cross-country ski Women’s 15 km skiathlon 2:40 a.m. Hockey Women’s group B preliminary: Japan vs. Sweden 5:00 a.m. Short track speed skating Men’s 1500m, Women’s 500m, Women’s 3000m 5:10 a.m. Luge Men’s singles runs 1-2 6:00 a.m. Speed skating Women’s 3000m 6:05 a.m. Curling Mixed doubles: Round-robin 6:15 a.m. Biathlon Women’s 7.5 km sprint 7:10 a.m. Hockey Women’s group B preliminary: Switzerland vs. South Korea 7:35 a.m. Ski jumping Men’s individual normal hill final 7:05 p.m. Curling Mixed doubles: Round-robin 8:00 p.m. Snowboarding Men’s snowboard slopestyle final 8:00 p.m. Figure skating Team event: Short dance, ladies short, pairs free 9:00 p.m. Alpine skiing Alpine skiing men’s downhill 11:30 p.m. Snowboarding Women’s snowboard slopestyle qualifying FEBRUARY 11 1:15 a.m. Cross-country ski Men’s 30 km skiathlon 2:00 a.m. Speed skating Men’s 5000m 2:40 a.m. Hockey Women’s group A preliminary: United States vs. Finland 4:50 a.m. Luge Men’s singles runs 3-4 5:30 a.m. Freestyle skiing Women’s moguls qualifying round 2 6:05 a.m. Curling Mixed doubles: Round-robin 6:15 a.m. Biathlon Men’s 10 km sprint 7:00 a.m. Freestyle skiing Women’s moguls final 7:10 a.m. Hockey Women’s group A preliminary: Russia vs. Canada 7:05 p.m. Curling Mixed doubles: Semifinal 1 8:00 p.m. Snowboarding Women’s snowboard slopestyle final 8:00 p.m. Figure skating Team event: Men’s & ladies free skate, free dance 8:15 p.m. Alpine skiing Alpine skiing women’s giant slalom run 1 11:30 p.m. Snowboarding Women’s snowboard halfpipe qualifying 11:45 p.m. Alpine skiing Alpine skiing women’s giant slalom run 2 FEBRUARY 12 2:40 a.m. Hockey Women’s group B preliminary: Japan vs. Switzerland 5:10 a.m. Biathlon Women’s 10 km pursuit 5:30 a.m. Freestyle skiing Men’s moguls qualifying round 2 5:50 a.m. Luge Women’s singles: Runs 1-2 6:05 a.m. Curling Mixed doubles: Semifinal 2 7:00 a.m. Biathlon Men’s 12.5 km pursuit 7:00 a.m. Freestyle skiing Men’s moguls final 7:10 a.m. Hockey Women’s group B preliminary: Sweden vs. South Korea 7:30 a.m. Speed skating Women’s 1500m 7:50 a.m. Ski jumping Women’s individual normal hill final 7:05 p.m. Curling Mixed doubles: Bronze medal match 8:00 p.m. Snowboarding Women’s snowboard halfpipe final 9:30 p.m. Alpine skiing Men’s alpine combined run 1 11:00 p.m. Snowboarding Men’s snowboard halfpipe qualifying FEBRUARY 13 1:00 a.m. Alpine skiing Men’s alpine combined run 2 2:40 a.m. Hockey Women’s group A preliminary: Canada vs. Finland 3:30 a.m. Cross-country skiing Men’s/women’s individual sprint qualifying 5:00 a.m. Short track speed skating Women’s 500m, Men’s 1000m, Men’s 5000m 5:30 a.m. Luge Women’s singles runs 3-4 6:00 a.m. Cross-country skiing Men’s/women’s individual sprint heats and finals 6:00 a.m. Speed skating Men’s 1500m 6:05 a.m. Curling Mixed doubles: Gold medal match 7:10 a.m. Hockey Women’s group A preliminary: United States vs. Russia 7:05 p.m. Curling Men’s: Round-robin 8:00 p.m. Figure skating Pairs short program 8:15 p.m. Alpine skiing Alpine skiing women’s slalom run 1 8:30 p.m. Snowboarding Men’s snowboard halfpipe final 10:10 p.m. Hockey Women’s group B preliminary: Sweden vs. Switzerland 11:45 p.m. Alpiine skiing Alpine skiing women’s slalom run 2 FEBRUARY 14 12:05 a.m. Curling Women’s round-robin 1:00 a.m. Nordic combined Normal hill ski jump 2:40 a.m. Hockey Women’s group B preliminary: South Korea vs. Japan 3:45 a.m. Nordic combined Normal hill 10km 5:00 a.m. Speed skating Women’s 1000m 6:05 a.m. Biathlon Women’s 15km individual 6:05 a.m. Curling Men’s round-robin 6:20 a.m. Luge Doubles luge 7:10 a.m. Hockey Men’s group B preliminary: Slovakia vs. Russia 7:10 a.m. Hockey Men’s group B preliminary: United States vs. Slovenia 7:05 p.m. Curling Women’s round-robin 8:00 p.m. Skeleton Men’s skeleton runs 1-2 8:30 p.m. Figure skating Pairs free skate 9:00 p.m. Snowboarding Men’s snowboard cross seeding runs 9:00 p.m. Alpine skiing Alpine skiing men’s super-G 10:10 p.m. Hockey Men’s group C preliminary: Finland vs. Germany 10:10 p.m. Hockey Women’s group A preliminary: United States vs. Canada 11:30 p.m. Snowboarding Men’s snowboard cross FEBRUARY 15 12:05 a.m. Curling Men’s round-robin 1:30 a.m. Cross-country skiing Women’s 10km individual 2:40 a.m. Hockey Men’s group C preliminary: Norway vs. Sweden 2:40 a.m. Hockey Women’s group A preliminary: Russia vs. Finland 6:00 a.m. Biathlon Men’s 20km individual 6:00 a.m. Freestyle skiing Women’s aerials qualifying 6:05 a.m. Curling Women’s round-robin 7:10 a.m. Hockey Men’s group A preliminary: Czech Republic vs. South Korea 7:10 a.m. Hockey Men’s group A preliminary: Switzerland vs. Canada 7:30 a.m. Luge Luge team relay 7:05 p.m. Curling Men’s round-robin 7:30 p.m. Skeleton Men’s skeleton runs 3-4 8:00 p.m. Snowboarding Women’s snowboard cross qualifying runs 8:00 p.m. Figure skating Men’s short program 10:10 p.m. Hockey Men’s group B preliminary: United States vs. Slovakia 10:15 p.m. Snowboarding Women’s snowboard cross FEBRUARY 16 12:05 a.m. Curling Women’s round-robin 1:00 a.m. Cross-country skiing Men’s 15km individual 2:40 a.m. Hockey Men’s group B preliminary: Russia vs. Slovenia 6:00 a.m. Freestyle skiing Women’s aerials final 6:00 a.m. Speed skating Women’s 5000m 6:05 a.m. Curling Men’s round-robin 6:20 a.m. Skeleton Women’s skeleton runs 1-2 7:10 a.m. Hockey Men’s group C preliminary: Finland vs. Norway 7:10 a.m. Hockey Men’s group C preliminary: Sweden vs. Germany 7:30 a.m. Ski jumping Men’s individual large hill qualifying 7:05 p.m. Curling Women’s round-robin 8:00 p.m. Figure skating Men’s free skate 8:00 p.m. Freestyle skiing Women’s freeski slopestyle qualifying 9:00 p.m. Alpine skiing Alpine skiing women’s super-G 10:10 p.m. Hockey Men’s group A preliminary: Canada vs. Czech Republic 10:10 p.m. Hockey Women’s quarterfinal #1 11:00 p.m. Freestyle skiing Women’s freeski slopestyle final FEBRUARY 17 12:05 a.m. Curling Men’s round-robin 2:40 a.m. Hockey Men’s group A preliminary: South Korea vs. Switzerland 2:40 a.m. Hockey Women’s quarterfinal #2 4:30 a.m. Cross-country skiing Women’s 4x5km relay 5:00 a.m. Short track speed skating Women’s 1500m finals, Men’s 1000m finals 6:00 a.m. Freestyle skiing Men’s aerials qualifying 6:05 a.m. Curling Women’s round-robin 6:15 a.m. Biathlon Women’s 12.5km mass start 6:20 a.m. Skeleton Women’s skeleton runs 3-4 7:10 a.m. Hockey Men’s Group B preliminary: Russia vs. United States 7:10 a.m. Hockey Men’s Group B preliminary: Slovenia vs. Slovakia 7:30 a.m. Ski jumping Men’s individual large hill final 7:05 p.m. Curling Men’s round-robin 8:00 p.m. Freestyle skiing Men’s freeski slopestyle qualifying 8:00 p.m. Alpine skiing Alpine skiing men’s giant slalom run 1 10:10 p.m. Hockey Men’s Group C preliminary: Germany vs. Norway 10:10 p.m. Hockey Women’s classification game #1 11:15 p.m. Freestyle skiing Men’s freeski slopestyle final 11:45 p.m. Alpine skiing Alpine skiing men’s giant slalom run 2 FEBRUARY 18 12:05 a.m. Curling Women’s round-robin 1:15 a.m. Cross-country skiing Men’s 4x10km relay 2:40 a.m. Hockey Men’s Group A preliminary: Czech Republic vs. Switzerland 2:40 a.m. Hockey Women’s classification game #2 6:00 a.m. Freestyle skiing Men’s aerials final 6:00 a.m. Speed skating Men’s team pursuit qualifications, Women’s 500m 6:05 a.m. Curling Men’s round-robin 6:05 a.m. Bobsled Two-man bobsled runs 1-2 6:15 a.m. Biathlon Men’s 15km mass start 7:10 a.m. Hockey Men’s Group C preliminary: Sweden vs. Finland 7:10 a.m. Hockey Men’s Group A preliminary: Canada vs. South Korea 7:05 p.m. Curling Women’s round-robin 7:30 p.m. Snowboarding Women’s snowboard big air qualifying 8:00 p.m. Figure skating Ice dance short dance 8:00 p.m. Freestyle skiing Women’s freeski halfpipe qualifying FEBRUARY 19 12:05 a.m. Curling Men’s round-robin 2:40 a.m. Hockey Women’s semifinal #1 6:00 a.m. Speed skating Women’s team pursuit qualifications, Men’s 500m 6:05 a.m. Curling Women’s round-robin 6:15 a.m. Bobsled Two-man bobsled runs 3-4 7:10 a.m. Hockey Women’s semifinal #2 7:30 a.m. Ski jumping Men’s team large hill final 7:05 p.m. Curling Men’s round-robin 8:00 p.m. Figure skating Ice dance free dance 8:30 p.m. Freestyle skiing Women’s freeski halfpipe final 10:10 p.m. Hockey Women’s classification game #3 10:10 p.m. Hockey Men’s qualification playoff #1 11:00 p.m. Freestyle skiing Men’s freeski halfpipe qualifying FEBRUARY 20 12:05 a.m. Curling Women’s round-robin 2:40 a.m. Hockey Women’s classification game #4 2:40 a.m. Hockey Men’s qualification playoff #2 5:00 a.m. Nordic combined Large hill ski jump 5:00 a.m. Short track speed skating Men 500m/Women 1000m qualifiers, women 3000m relay final 6:05 a.m. Curling Men’s round-robin 6:15 a.m. Biathlon Mixed relay 6:50 a.m. Bobsled Women’s bobsled runs 1-2 7:10 a.m. Hockey Men’s qualification playoff #4 7:10 a.m. Hockey Men’s qualification playoff #3 7:45 a.m. Nordic Combined Large hill 10km 7:05 p.m. Curling Women’s round-robin 7:30 p.m. Snowboarding Men’s snowboard big air qualifying 8:00 p.m. Figure skating Ladies short program 9:00 p.m. Alpine skiing Alpine skiing women’s downhill 10:10 p.m. Hockey Men’s quarterfinal #1 11:15 p.m. Freestyle skiing Men’s ski cross FEBRUARY 21 12:05 a.m. Curling Men’s round-robin 2:40 a.m. Hockey Men’s quarterfinal #2 3:00 a.m. Cross-country skiing Men’s and women’s team sprint semifinals 5:00 a.m. Cross-country skiing Men’s and women’s team sprint finals 6:00 a.m. Speed skating Men’s, women’s team pursuit finals 6:05 a.m. Curling Women’s round-robin 6:40 a.m. Bobsled Women’s bobsled runs 3-4 7:10 a.m. Hockey Men’s quarterfinal #3 7:10 a.m. Hockey Men’s quarterfinal #4 7:05 p.m. Curling Men’s, women’s semifinal tiebreaker 8:15 p.m. Alpine skiing Alpine skiing men’s slalom run 1 9:30 p.m. Freestyle skiing Men’s freeski halfpipe final 10:00 p.m. Snowboarding Men’s, women’s parallel giant slalom qualifying runs 11:30 p.m. Alpine skiing Alpine skiing men’s slalom run 2 FEBRUARY 22 2:30 a.m. Nordic combined Team large hill ski jump 2:40 a.m. Hockey Women’s bronze medal game 5:00 a.m. Short track speed skating Men’s 500m/Women’s 1000m finals, Men’s 5000m relay finals 5:20 a.m. Nordic combined Team large hill 4x5km 6:05 a.m. Curling Men’s semifinal 1 6:05 a.m. Curling Men’s semifinal 2 6:15 a.m. Biathlon Women’s 4x6km relay 7:10 a.m. Hockey Women’s gold medal game 7:30 p.m. Snowboarding Women’s snowboard big air final 8:00 p.m. Figure skating Ladies free skate 9:00 p.m. Alpine skiing Women’s alpine combined run 1 9:30 p.m. Freestyle skiing Women’s ski cross seeding runs 11:15 p.m. Freestyle skiing Women’s ski cross FEBRUARY 23 12:30 a.m. Alpine skiing Women’s alpine combined run 2 1:35 a.m. Curling Men’s bronze medal match 2:40 a.m. Hockey Men’s semifinal #1 5:00 a.m. Speed skating Men’s 1000m 6:05 a.m. Curling Women’s semifinals 6:15 a.m. Biathlon Men’s 4×7.5km 7:10 a.m. Hockey Men’s semifinal #2 7:30 p.m. Bobsled Four-man bobsled runs 1-2 8:00 p.m. Snowboarding Men’s snowboard big air final 9:00 p.m. Alpine skiing Alpine skiing team event 10:00 p.m. Snowboarding Men’s/Women’s parallel giant slalom FEBRUARY 24 12:00 a.m. Cross-country skiing Men’s 50km mass start 1:35 a.m. Curling Men’s gold medal match 6:00 a.m. Speed skating Men’s/Women’s mass start 6:05 a.m. Curling Women’s bronze medal match 7:10 a.m. Hockey Men’s bronze medal game 7:05 p.m. Curling Women’s gold medal match 7:30 p.m. Figure skating Exhibition gala 7:30 p.m. Bobsled Four-man bobsled runs 3-4 FEBRUARY 25 ** Note: Saturday’s events will spill over to the early morning of Sunday in the United States. 1:10 a.m. Hockey Men’s gold medal game 1:15 a.m. Cross-country skiing Women’s 30km mass start.....»»

Category: topSource: justjaredFeb 8th, 2018

Laverne Cox & Rosario Dawson Take Part in a Tribeca Talks Discussion

Laverne Cox and Rosario Dawson have a conversation during their Tribeca Talks event at the 2018 Tribeca TV Festival at Spring Studios on Saturday (September 22) in New York City. While the full video from their discussion has not been made available, Laverne did post a snippet on her Instagram page, writing, “A snippet of [...] Laverne Cox and Rosario Dawson have a conversation during their Tribeca Talks event at the 2018 Tribeca TV Festival at Spring Studios on Saturday (September 22) in New York City. While the full video from their discussion has not been made available, Laverne did post a snippet on her Instagram page, writing, “A snippet of my invigorating conversation with queen @rosariodawson last night at the #TribecaTVFestival. Rosario shared so much wisdom, experience, insight, passion and love last night. This woman is the TRUTH! Thank you Rosario!!!” Check out all the photos from the event in the gallery….....»»

Category: topSource: justjaredSep 23rd, 2018

John Legend Announces Christmas Album & Tour - Dates & Cities!

John Legend is set to release his very first Christmas album, and will go on a short tour around the US! A Legendary Christmas will be released on October 26, and the tour will kick off on November 15 in Clearwater, Florida. The album features 14 Christmas classics, including “Silver Bells,” “Christmas Time Is Here,” [...] John Legend is set to release his very first Christmas album, and will go on a short tour around the US! A Legendary Christmas will be released on October 26, and the tour will kick off on November 15 in Clearwater, Florida. The album features 14 Christmas classics, including “Silver Bells,” “Christmas Time Is Here,” “Have Yourself a Merry Little Christmas,” and more. You can begin purchasing tickets for the 25-date tour on Friday, October 5. Click inside to see the full list of dates and cities on the tour, as well as the album track list… A LEGENDARY CHRISTMAS Track List What Christmas Means to Me (feat. Stevie Wonder on harmonica) Silver Bells Have Yourself a Merry Little Christmas (feat. Esperanza Spalding) No Place Like Home Bring Me Love Merry Christmas Baby / Give Love on Christmas Day Christmas Time Is Here Waiting for Christmas Purple Snowflakes The Christmas Song (Chestnuts Roasting On An Open Fire) Please Come Home for Christmas Wrap Me Up in Your Love By Christmas Eve Merry Merry Christmas A LEGENDARY CHRISTMAS Tour 11/15/2018 Clearwater, FL, Ruth Eckerd Hall 11/17/2018 Miami Beach, FL, The Fillmore at The Jackie Gleason Theater 11/20/2018 Atlanta, GA, Fox Theatre 11/23/2018 Atlantic City, NJ, Borgata Resort Spa and Casino 11/24/2018 Mashantucket, CT, Grand Theater at Foxwoods 11/25/2018 Boston, MA, Boch Center 11/27/2018 Toronto, ON Sony Centre for the Performing Arts 11/28/2018 Oxon Hill, MD, MGM National Harbor 12/03/2018 New York, NY, Hulu Theater at Madison Square Garden 12/04/2018 Philadelphia, PA, Metropolitan Opera House 12/06/2018 Detroit, MI, Fox Theatre 12/07/2018 Verona, NY, Event Center at Turning Stone Resort Casino 12/09/2018 Columbus, OH, Palace Theatre 12/10/2018 Indianapolis, IN, Murat Theatre at Old National Centre 12/12/2018 Milwaukee, WI, Riverside Theater 12/13/2018 Chicago, IL, Civic Opera House 12/15/2018 Denver, CO, Bellco Theatre 12/16/2018, Salt Lake City, UT, Abravanel Hall 12/18/2018 Seattle, WA, WaMu Theater 12/19/2018 Portland, OR, Arlene Schnitzer Concert Hall 12/21/2018 Oakland, CA, Fox Theater 12/23/2018 Los Angeles, CA, Microsoft Theater 12/29/2018 Costa Mesa, CA, Segerstrom Center for the Arts 12/30/2018 San Diego, CA, San Diego Civic Theatre.....»»

Category: topSource: justjaredOct 1st, 2018

Antonio Banderas Premieres "Genius: Picasso" During Tribeca Film Fest 2018

Antonio Banderas is celebrating the premiere of Genius: Picasso! The 57-year-old actor hit the red carpet at the show’s Tribeca Film Festival premiere on Friday night (April 20) at BMCC Tribeca PAC in New York City. He was joined by his co-stars Alex Rich, Samantha Colley, T.R. Knight and Seth Gabel. Bryce Dallas Howard was [...] Antonio Banderas is celebrating the premiere of Genius: Picasso! The 57-year-old actor hit the red carpet at the show’s Tribeca Film Festival premiere on Friday night (April 20) at BMCC Tribeca PAC in New York City. He was joined by his co-stars Alex Rich, Samantha Colley, T.R. Knight and Seth Gabel. Bryce Dallas Howard was also in attendance. Genius: Picasso premieres on National Geographic on April 24th. Also pictured inside: Antonio and the cast, including Poppy Delevingne, at the launch of Genius: Studio, a one-of-a-kind experiential art lab in NYC......»»

Category: topSource: justjaredApr 20th, 2018

Emmys 2018: Nearly 100 Winners Have Already Been Revealed!

The winners of only 26 categories will be announced live on television during the 2018 Emmy Awards, but there are nearly 100 more categories recognized by the Television Academy. The Creative Arts Emmys are held one week in advance of the Emmys ceremony every year to honor all of the winners in the categories that [...] The winners of only 26 categories will be announced live on television during the 2018 Emmy Awards, but there are nearly 100 more categories recognized by the Television Academy. The Creative Arts Emmys are held one week in advance of the Emmys ceremony every year to honor all of the winners in the categories that are not aired on TV. Among the big categories that were already announced were Best TV Movie and the four Guest Actor categories. Game of Thrones and Saturday Night Live are both leading the pack this year with seven wins each at the Creative Arts Emmys. History was made as all four of the winners in the Guest Actor categories were black actors, for the first time ever! Click inside for the full winners list… See the full list of winners below! PROGRAMS Best Interactive Program “The Daily Show with Trevor Noah” “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “The Late Late Show with James Corden” “Saturday Night Live” Best Structured Reality Program “Antiques Roadshow” “Fixer Upper” “Lip Sync Battle” “Queer Eye” - WINNER “Shark Tank” “Who Do You Think You Are?” Best Unstructured Reality Program “Born This Way” “Deadliest Catch” “Intervention” “Naked and Afraid” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” “United Shades of America” - WINNER Best Variety Special (Live) “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Night of Too Many Stars: America Unites for Autism Programs” “The Oscars” Best Variety Special (Recorded) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” - WINNER “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” Best Children’s Program “Alexa and Katie” “Fuller House” “The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special” - WINNER “A Series of Unfortunate Events” “Star Wars Rebels” Best Commercial “Alexa Loses Her Voice” (Amazon) “Earth: Shot on iPhone” (iPhone) “In Real Life” (Monica Lewinsky: Anti-Bullying) “It’s a Tide Ad” (Tide) “The Talk” (P&G) - WINNER Best TV Movie “Fahrenheit 451” “Flint” “Paterno” “The Tale” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER SHORT FORM Best Short Form Nonfiction/Reality Series “The Americans: The Final Season” “Anthony Bourdain: Explore Parts Unknown” - WINNER “The Assassination of Gianni Versace: America’s Obsessions” “Jay Leno’s Garage” “Top Chef: Last Chance Kitchen” Best Short Form Variety Series “Carpool Karaoke: The Series” - WINNER “Creating Saturday Night Live” “The Daily Show: Between the Scenes” “Gay of Thrones” “Honest Trailers” “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon: Cover Room” Best Short Form Animated Program “Adventure Time” — “Ring of Fire” “Robot Chicken” — “Freshly Baked: The Robot Chicken Santa Claus Pot Cookie Freakout Special” - WINNER “Steven Universe” — “Jungle Moon” “Teen Titans Go!” — “The Self-Indulgent 200th Episode Spectacular!” “We Bare Bears” — “Hurricane Hal” Best Short Form Comedy or Drama Series “Broken” “Caught: The Series” “I Love Bekka and Lucy” “James Corden’s Next James Corden” - WINNER “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” ACTING – GUEST Best Comedy Guest Actor Katt Williams, “Atlanta” - WINNER Sterling K. Brown, “Brooklyn Nine-Nine” Lin-Manuel Miranda, “Curb Your Enthusiasm” Bryan Cranston, “Curb Your Enthusiasm” Bill Hader, “Saturday Night Live” Donald Glover, “Saturday Night Live” Best Comedy Guest Actress Wanda Sykes, “Black-ish” Maya Rudolph, “The Good Place” Jane Lynch, “The Marvelous Mrs. Maisel” Tiffany Haddish, “Saturday Night Live” - WINNER Tina Fey, “Saturday Night Live” Molly Shannon, “Will and Grace” Best Drama Guest Actor Matthew Goode, “The Crown” F. Murray Abraham, “Homeland” Cameron Britton, “Mindhunter” Gerald McRaney, “This is Us” Ron Cephas Jones, “This is Us” - WINNER Jimmi Simpson, “Westworld” Best Drama Guest Actress Diana Rigg, “Game of Thrones” Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale” - WINNER Cherry Jones, “The Handmaid’s Tale” Kelly Jenrette, “The Handmaid’s Tale” Cicely Tyson, “How to Get Away with Murder” Viola Davis, “Scandal” ACTING – SHORT FORM Best Short Form Actor Miles Tagtmeyer, “Broken” DeStorm Power, “Caught: The Series” Alexis Denisof, “I Love Bekka and Lucy” James Corden, “James Corden’s Next James Corden” - WINNER Melvin Jackson Jr., “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” Best Short Form Actress Kelli O’Hara, “The Accidental Wolf” Diarra Kilpatrick, “American Koko” Christina Pickles, “Break a Hip” - WINNER Lee Garlington, “Broken” Naomi Grossman, “Ctrl Alt Delete” Megan Amram, “An Emmy for Megan” HOST Best Reality Host Ellen DeGeneres, “Ellen’s Game of Games” Jane Lynch, “Hollywood Game Night” Heidi Klum and Tim Gunn, “Project Runway” RuPaul Charles, “RuPaul’s Drag Race”- WINNER W. Kamau Bell, “United Shades of America” ANIMATED Best Character Voice-Over Performance Seth MacFarlane, “American Dad” Alex Borstein, “Family Guy” - WINNER Seth MacFarlane, “Family Guy” Russi Taylor, “The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Dan Castellaneta, “The Simpsons” Best Individual Achievement in Animation Lindsay Small-Butera, “Adventure Time” Stu Livingston, “Hey Arnold! The Jungle Movie” Jeff Scher, “The Number on Great-Grandpa’s Arm” Justin Martin, “The Scariest Story Ever Told: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Caroline Cruikshank, “The Simpsons” Patrick Bryson, “Steven Universe” Best Animated Program “Baymax Returns (Big Hero 6: The Series)” “Bob’s Burgers” — “V for Valentine-detta” “Rick and Morty” — “Pickle Rick” - WINNER “The Simpsons” — “Gone Boy” “South Park” — “Put it Down” CASTING Best Reality Casting “Born This Way” “Project Runway” “Queer Eye”- WINNER “RuPaul’s Drag Race” “The Voice” Best Comedy Casting “Atlanta” “Barry” “GLOW” “The Marvelous Mrs. Maisel” - WINNER “Silicon Valley” Best Drama Casting “The Crown” - WINNER “Game of Thrones” “The Handmaid’s Tale” “Stranger Things” “Westworld” Best Movie/Mini Casting “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Godless” “Jesus Christ Superstar” “The Looming Tower” “Patrick Melrose” CHOREOGRAPHY Best Choreography Chloe Arnold, “The Late Late Show with James Corden” — “Greatest Showman,” “Crossswalk the Musical on Broadway” Mandy Moore, “So You Think You Can Dance” — “Brand New,” “To Make You Feel My Love” - WINNER Travis Wall, “So You Think You Can Dance” — “Change is Everything,” “Strange Fruit” Al Blackstone, “So You Think You Can Dance” — “The Man That Got Away, “L-O-V-E” Christopher Scott, “So You Think You Can Dance” — “Prism,” “Say You Won’t Let Go” CINEMATOGRAPHY Best Cinematography (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” “Blue Planet II” — “The Deep” “Blue Planet II” — “One Ocean” “Chef’s Table” — “Corrado Assenza” “Jane” - WINNER Best Cinematography (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “Born This Way” — “Homecoming” “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — Series Body of Work- WINNER “Queer Eye” — “To Gay or Not Too Gay” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” Best Cinematography (Single-Camera Series, Half Hour) “Atlanta” — “Teddy Perkins” - WINNER “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The End of the F***ing World” — “Episode 3” “GLOW” — “Pilot” “Mozart in the Jungle” — “Ichi Go Ichi E” Best Cinematography (Single-Camera Series, Hour) “The Crown” — “Beryl” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Legion” — “Chapter 9” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Ozark” — “The Toll” “Stranger Things” — “Chapter One: MADMAX” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” Best Cinematography (Multi-Camera Series) “The Ranch” — “Do What You Gotta Do” “Superior Donuts” — “Grades of Wrath” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” - WINNER Best Cinematography (Movie/Mini) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Godless” — “An Incident at Creede” “USS Callister (Black Mirror)” COSTUMES Best Costumes (Variety/Nonfiction/Reality) “Dancing with the Stars” — “Disney Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Natalie Portman” “Tracey Ullman’s Show” — “Episode 1” Best Contemporary Costumes “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” - WINNER “Black-ish” — “Juneteenth” “Empire” — “Slave to Memory” “Grace and Frankie” — “The Expiration Date” “This is Us” — “The Wedding” Best Fantasy/Sci-Fi Costumes “Fahrenheit 451” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “A Series of Unfortunate Events” — “The Vile Village: Part 1” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Period Costumes “The Alienist” — “A Fruitful Partnership” “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” - WINNER “Genius: Picasso” — “Chapter One” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “The Disappointment of the Dionne Quintuplets” “Outlander” — “Freedom and Whisky” DIRECTING Best Directing (Documentary/Nonfiction) “Icarus” “Jane” - WINNER “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Directing (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board”- WINNER “Shark Tank” — “Episode 903” “The Voice” — “Live Top 11 Performance” Best Directing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” — “Episode 2061” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Late Late Show with James Corden” — “Episode 0416” “The Late Show with Stephen Colbert” — “Episode 438” “Portlandia” — “Riot Spray” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER DOCUMENTARY/INFORMATIONAL Best Documentary/Nonfiction Series “American Masters” “Blue Planet II” “The Defiant Ones” “The Fourth Estate” “Wild Wild Country” - WINNER Best Documentary/Nonfiction Special “Icarus” “Jim and Andy: The Great Beyond” “Mister Rogers: It’s You I Like” “Spielberg” “The Zen Diaries of Garry Shandling” - WINNER Exceptional Merit in Documentary Filmmaking “City of Ghosts” “Jane” “Strong Island” - WINNER “What Haunts Us” Best Informational Program “Anthony Bourdain: Parts Unknown” - WINNER “Leah Remini: Scientology and the Aftermath” “My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman” “Star Talk with Neil deGrasse Tyson” “Vice” HAIRSTYLING Best Hairstyling (Multi-Camera) “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Tiffany Haddish” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Hairstyling (Single-Camera Series) “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Pilot” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Hairstyling (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “Godless” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” INTERACTIVE MEDIA Best Creative Achievement in Interactive Media Within Unscripted Program “Conan Without Borders” - WINNER “The Oscars” — “All Access” “RuPaul’s Drag Race” — “Season 10 RuVeal” “Watch What Happens Live! With Andy Cohen” Best Creative Achievement in Interactive Media Within Scripted Program “Mr. Robot” — “Ecoin” “Rick and Morty’ — “Virtual Rick-ality” “Silicon Valley” — “Interactive World: Not Hotdog, VR and Twitter-Powered Pizza Drones” “13 Reasons Why” — “Talk to the Reasons” “Westworld” — “Chaos Takes Control Interactive Experience” - WINNER Best Original Interactive Program “Back to the Moon” “Blade Runner 2049: Memory Lab” “Coco VR” “NASA JPL: Cassini’s Grand Finale” - WINNER “Spider-Man Homecoming VR Experience” LIGHTING DESIGN Best Lighting Design/Direction (Variety Series) “America’s Got Talent” — “The Finals” “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Saturday Night Live” — “Host: Kevin Hart” - WINNER “So You Think You Can Dance” — “Finale” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Lighting Design/Direction (Variety Special) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “71st Annual Tony Awards” MAIN TITLE DESIGN Best Main Title Design “The Alienist” “Altered Carbon” “Counterpart” - WINNER “GLOW” “Westworld” MAKEUP Best Makeup (Non-Prosthetic, Mulit-Camera) “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “Saturday Night Live” — “Host: Tina Fey” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Makeup (Single-Camera Series, Non-Prosthetic) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Money’s in the Chase” “The Handmaid’s Tale” — “Unwomen” “This is Us” — “Number Three” “Vikings” — “Homeland” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Makeup (Movie/Mini, Non-Prosthetic) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” Best Prosthetic Makeup “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Star Trek: Discovery” — “Will You Take My Hand?” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” MOTION DESIGN Best Motion Design “Broad City” — “Mushrooms” “Wasted! The Story of Food Waste” MUSIC Best Music and Lyrics “Big Mouth” — “Totally Gay” “A Christmas Story Live” — “In the Market for a Miracle” “The Good Fight” — “High Crimes and Misdemeanors” “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” — “Just Getting Started” “Saturday Night Live” — “Come Back Barack” - WINNER “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” — “The Buddy Song” Best Music Direction “Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo” “Elton John: I’m Still Standing – A Grammy Salute” “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “Tony Bennett: The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song” - WINNER Best Main Title Theme Music “The Defenders” “Godless” - WINNER “The Last Tycoon” “The Putin Interviews” “Somebody Feed Phil” “The Tick” Best Music Supervision “Atlanta” — “Alligator Man” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER “Stranger Things” — “Trick or Treat, Freak” “This is Us” — “That’ll Be the Day” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Music Composition (Movie/Mini) “Alias Grace” — “Part 1” “The Commuter (Electric Dreams)” “Crazy Diamond (Electric Dreams)” “Godless” — “Homecoming” “March of the Penguins 2: The Next Step” - WINNER “USS Callister (Black Mirror)” Best Music Composition (Series) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Jessica Jones” — “AKA Playland” “Once Upon a Time” — “Leaving Storybrooke” “SEAL Team” — “Pattern of Life” “Star Wars Rebels” — “Family Reunion – And Farewell” “Westworld” — “Akane No Mai” NARRATOR Best Narrator David Attenborough, “Blue Planet II” — “One Ocean” - WINNER Carl Reiner, “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” Morgan Freeman, “March of the Penguins 2: The Next Step” Charles Dance, “Savage Kingdom” — “Uprising: First Blood” Liev Schreiber, “24/7” — “Canelo-Golovkin” PICTURE EDITING Best Picture Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 3” “Jane” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Picture Editing (Structured or Competition Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “Queer Eye” — Series Body of Work - WINNER “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “The Voice” — Series Body of Work Best Picture Editing (Unstructured Reality) “Born This Way” — Series Body of Work “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — “The 11th Hour” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” — “Untucked – 10s Across the Board” “United Shades of America” — “Sikhs in America” - WINNER Best Picture Editing (Variety) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” “Drunk History” — “Heroines” “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Wax President Harding (Segment)” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Border Patrol (Segment)” - WINNER Best Picture Editing (Multi-Camera Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Mom” — “Crazy Snakes and a Clog to the Head” “One Day at a Time” — “Not Yet” “Roseanne” — “Darlene v. David” “Will and Grace” — “Grandpa Jack” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Comedy) “Atlanta” — “Alligator Man” “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Drama) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” Best Picture Editing (Single Camera Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “Alone” “The Assassination of Gianni Versace” — “House by the Lake” “The Assassination of Gianni Versace” — “Manhunt” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER PRODUCTION DESIGN Best Production Design (Variety/Reality Series) “Bill Nye Saves the World” — “Extinction: Why all Our Friends Are Dying” “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 418” “Saturday Night Live” — “Host: Bill Hader” - WINNER “The Voice” — “The Blind Auditions Season Premiere” Best Production Design (Variety Special) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” Best Production Design (Narrative, Half-Hour or Less) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “GLOW” — “The Dusty Spur” - WINNER “Grace and Frankie” — “The Tappys” “Silicon Valley” — “Tech Evangelist” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” Best Production Design (Narrative, Period/Fantasy) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “The Crown” — “Beryl” “Game of Thrones” — “Dragonstone” - WINNER “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Ya Shivu v Bolshom Dome Na Kholme” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Production Design (Narrative, Contemporary) “American Horror Story: Cult” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “Ozark” — “My Dripping Sleep” “Twin Peaks” SOUND EDITING Best Sound Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Seattle” - WINNER “Blue Planet II” — “Coral Reefs” “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Editing (Half Hour Series) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Ballers” — “Bull Rush” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Star Wars Rebels” — “A World Between Worlds” “Vice Principals” — “The Union of the Wizard and the Warrior” Best Sound Editing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “Homeland” — “All In” “Star Trek: Discovery” — “What’s Past is Prologue” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” - WINNER “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Editing (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” — “Great Again” “Fahrenheit 451” “Godless” — “Homecoming” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER “Waco” — “Operation Showtime” SOUND MIXING Best Sound Mixing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Mixing (Variety) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Oscars” “The Voice” — “Live Finale, Part 2” Best Sound Mixing (Half Hour Series) “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Family Guy” — “Three Directors” “Modern Family” — “Lake Life” “Mozart in the Jungle” — “Domo Arigato” “Silicon Valley” — “Fifty-One Percent” Best Sound Mixing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-error.r00” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Mixing (Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Twin Peaks” — “Part 8” “Waco” — “Operation Showtime” SPECIAL AND VISUAL EFFECTS Best Special Visual Effects “Altered Carbon” — “Out of the Past” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “Lost in Space” — “Danger, Will Robinson” “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” “Westworld” — “The Passenger” Best Supporting Visual Effects “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” - WINNER “The Crown” — “Misadventure” “Gotham” — “That’s Entertainment” “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-err0r.r00” STUNT COORDINATION Best Stunt Coordination (Comedy/Variety) “Brooklyn Nine-Nine” “Cobra Kai” “GLOW” - WINNER “Saturday Night Live” “Shameless” Best Stunt Coordination (Drama/Movie/Mini) “The Blacklist” “Blindspot” “Game of Thrones” - WINNER “The Punisher” “Westworld” TECHNICAL DIRECTION Best Technical Direction (Movie/Mini/Special) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “2018 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” Best Technical Direction (Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Dancing with the Stars” — “Finale” “Jimmy Kimmel Live” — “Live in Brooklyn: Billy Joel and Tracy Morgan” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 2” WRITING Best Writing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Southern Italy” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Icarus” “Jane” “Mister Rogers: It’s You I Like” “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” Best Writing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “Late Night with Seth Meyers” “The Late Show with Stephen Colbert” “Saturday Night Live”.....»»

Category: topSource: justjaredSep 17th, 2018

Tribeca Film Festival: Music-Themed Docs Spotlight Studio 54, Ed Sheeran, Blue Note Records - Billboard

BillboardTribeca Film Festival: Music-Themed Docs Spotlight Studio 54, Ed Sheeran, Blue Note RecordsBillboardSeveral of the 96 movies taking part in this year's Tribeca Film Festival have music themes, from a road movie about Nico's final months to a documentary about legendary jazz imprint Blue Note Records. The final lineup for the Robert DeNiro co-founded ...See the Tribeca Film Festival 2018 LineupVultureNew York Times doc to close Tribeca Film FestivalWTOPTribeca Film Festival: NYC movies among star-studded lineupamNYall 91 news articles ».....»»

Category: topSource: googlenewsMar 7th, 2018

Creative Arts Emmys 2018 - Complete Winners List!

The 2018 Creative Arts Emmy Awards are officially upon us! The annual awards ceremony, presented in recognition of technical and other similar achievements in American television programming, was held between Saturday and Sunday (September 8-9) at the Microsoft Theater in Los Angeles. PHOTOS: Check out the latest pics of James Corden Game of Thrones and [...] The 2018 Creative Arts Emmy Awards are officially upon us! The annual awards ceremony, presented in recognition of technical and other similar achievements in American television programming, was held between Saturday and Sunday (September 8-9) at the Microsoft Theater in Los Angeles. PHOTOS: Check out the latest pics of James Corden Game of Thrones and The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story led the pack during the first night of the ceremony. Big show winners at this year’s ceremony also included Black Mirror, Queer Eye, United Shades of America and Rick & Morty. Katt Williams, Tiffany Haddish, Samira Wiley and James Corden also won at the event. See the full list of winners below! PROGRAMS Best Interactive Program “The Daily Show with Trevor Noah” “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “The Late Late Show with James Corden” “Saturday Night Live” Best Structured Reality Program “Antiques Roadshow” “Fixer Upper” “Lip Sync Battle” “Queer Eye” - WINNER “Shark Tank” “Who Do You Think You Are?” Best Unstructured Reality Program “Born This Way” “Deadliest Catch” “Intervention” “Naked and Afraid” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” “United Shades of America” - WINNER Best Variety Special (Live) “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Night of Too Many Stars: America Unites for Autism Programs” “The Oscars” Best Variety Special (Recorded) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” - WINNER “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” Best Children’s Program “Alexa and Katie” “Fuller House” “The Magical Wand Chase: A Sesame Street Special” - WINNER “A Series of Unfortunate Events” “Star Wars Rebels” Best Commercial “Alexa Loses Her Voice” (Amazon) “Earth: Shot on iPhone” (iPhone) “In Real Life” (Monica Lewinsky: Anti-Bullying) “It’s a Tide Ad” (Tide) “The Talk” (P&G) - WINNER Best TV Movie “Fahrenheit 451” “Flint” “Paterno” “The Tale” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER SHORT FORM Best Short Form Nonfiction/Reality Series “The Americans: The Final Season” “Anthony Bourdain: Explore Parts Unknown” - WINNER “The Assassination of Gianni Versace: America’s Obsessions” “Jay Leno’s Garage” “Top Chef: Last Chance Kitchen” Best Short Form Variety Series “Carpool Karaoke: The Series” - WINNER “Creating Saturday Night Live” “The Daily Show: Between the Scenes” “Gay of Thrones” “Honest Trailers” “The Tonight Show Starring Jimmy Fallon: Cover Room” Best Short Form Animated Program “Adventure Time” — “Ring of Fire” “Robot Chicken” — “Freshly Baked: The Robot Chicken Santa Claus Pot Cookie Freakout Special” - WINNER “Steven Universe” — “Jungle Moon” “Teen Titans Go!” — “The Self-Indulgent 200th Episode Spectacular!” “We Bare Bears” — “Hurricane Hal” Best Short Form Comedy or Drama Series “Broken” “Caught: The Series” “I Love Bekka and Lucy” “James Corden’s Next James Corden” - WINNER “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” ACTING – GUEST Best Comedy Guest Actor Katt Williams, “Atlanta” - WINNER Sterling K. Brown, “Brooklyn Nine-Nine” Lin-Manuel Miranda, “Curb Your Enthusiasm” Bryan Cranston, “Curb Your Enthusiasm” Bill Hader, “Saturday Night Live” Donald Glover, “Saturday Night Live” Best Comedy Guest Actress Wanda Sykes, “Black-ish” Maya Rudolph, “The Good Place” Jane Lynch, “The Marvelous Mrs. Maisel” Tiffany Haddish, “Saturday Night Live” - WINNER Tina Fey, “Saturday Night Live” Molly Shannon, “Will and Grace” Best Drama Guest Actor Matthew Goode, “The Crown” F. Murray Abraham, “Homeland” Cameron Britton, “Mindhunter” Gerald McRaney, “This is Us” Ron Cephas Jones, “This is Us” - WINNER Jimmi Simpson, “Westworld” Best Drama Guest Actress Diana Rigg, “Game of Thrones” Samira Wiley, “The Handmaid’s Tale” - WINNER Cherry Jones, “The Handmaid’s Tale” Kelly Jenrette, “The Handmaid’s Tale” Cicely Tyson, “How to Get Away with Murder” Viola Davis, “Scandal” ACTING – SHORT FORM Best Short Form Actor Miles Tagtmeyer, “Broken” DeStorm Power, “Caught: The Series” Alexis Denisof, “I Love Bekka and Lucy” James Corden, “James Corden’s Next James Corden” - WINNER Melvin Jackson Jr., “The Eddie Murphy Role is Mine, Not Yours” Best Short Form Actress Kelli O’Hara, “The Accidental Wolf” Diarra Kilpatrick, “American Koko” Christina Pickles, “Break a Hip” - WINNER Lee Garlington, “Broken” Naomi Grossman, “Ctrl Alt Delete” Megan Amram, “An Emmy for Megan” HOST Best Reality Host Ellen DeGeneres, “Ellen’s Game of Games” Jane Lynch, “Hollywood Game Night” Heidi Klum and Tim Gunn, “Project Runway” RuPaul Charles, “RuPaul’s Drag Race” W. Kamau Bell, “United Shades of America” ANIMATED Best Character Voice-Over Performance Seth MacFarlane, “American Dad” Alex Borstein, “Family Guy” - WINNER Seth MacFarlane, “Family Guy” Russi Taylor, “The Scariest Story Ever: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Dan Castellaneta, “The Simpsons” Best Individual Achievement in Animation Lindsay Small-Butera, “Adventure Time” Stu Livingston, “Hey Arnold! The Jungle Movie” Jeff Scher, “The Number on Great-Grandpa’s Arm” Justin Martin, “The Scariest Story Ever Told: A Mickey Mouse Halloween Spooktacular” Caroline Cruikshank, “The Simpsons” Patrick Bryson, “Steven Universe” Best Animated Program “Baymax Returns (Big Hero 6: The Series)” “Bob’s Burgers” — “V for Valentine-detta” “Rick and Morty” — “Pickle Rick” - WINNER “The Simpsons” — “Gone Boy” “South Park” — “Put it Down” CASTING Best Reality Casting “Born This Way” “Project Runway” “Queer Eye” “RuPaul’s Drag Race” “The Voice” Best Comedy Casting “Atlanta” “Barry” “GLOW” “The Marvelous Mrs. Maisel” - WINNER “Silicon Valley” Best Drama Casting “The Crown” - WINNER “Game of Thrones” “The Handmaid’s Tale” “Stranger Things” “Westworld” Best Movie/Mini Casting “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Godless” “Jesus Christ Superstar” “The Looming Tower” “Patrick Melrose” CHOREOGRAPHY Best Choreography Chloe Arnold, “The Late Late Show with James Corden” — “Greatest Showman,” “Crossswalk the Musical on Broadway” Mandy Moore, “So You Think You Can Dance” — “Brand New,” “To Make You Feel My Love” - WINNER Travis Wall, “So You Think You Can Dance” — “Change is Everything,” “Strange Fruit” Al Blackstone, “So You Think You Can Dance” — “The Man That Got Away, “L-O-V-E” Christopher Scott, “So You Think You Can Dance” — “Prism,” “Say You Won’t Let Go” CINEMATOGRAPHY Best Cinematography (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” “Blue Planet II” — “The Deep” “Blue Planet II” — “One Ocean” “Chef’s Table” — “Corrado Assenza” “Jane” - WINNER Best Cinematography (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “Born This Way” — “Homecoming” “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — Series Body of Work “Queer Eye” — “To Gay or Not Too Gay” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” Best Cinematography (Single-Camera Series, Half Hour) “Atlanta” — “Teddy Perkins” - WINNER “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The End of the F***ing World” — “Episode 3” “GLOW” — “Pilot” “Mozart in the Jungle” — “Ichi Go Ichi E” Best Cinematography (Single-Camera Series, Hour) “The Crown” — “Beryl” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Legion” — “Chapter 9” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Ozark” — “The Toll” “Stranger Things” — “Chapter One: MADMAX” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” Best Cinematography (Multi-Camera Series) “The Ranch” — “Do What You Gotta Do” “Superior Donuts” — “Grades of Wrath” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” - WINNER Best Cinematography (Movie/Mini) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Godless” — “An Incident at Creede” “USS Callister (Black Mirror)” COSTUMES Best Costumes (Variety/Nonfiction/Reality) “Dancing with the Stars” — “Disney Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Natalie Portman” “Tracey Ullman’s Show” — “Episode 1” Best Contemporary Costumes “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” - WINNER “Black-ish” — “Juneteenth” “Empire” — “Slave to Memory” “Grace and Frankie” — “The Expiration Date” “This is Us” — “The Wedding” Best Fantasy/Sci-Fi Costumes “Fahrenheit 451” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “A Series of Unfortunate Events” — “The Vile Village: Part 1” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Period Costumes “The Alienist” — “A Fruitful Partnership” “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” - WINNER “Genius: Picasso” — “Chapter One” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “The Disappointment of the Dionne Quintuplets” “Outlander” — “Freedom and Whisky” DIRECTING Best Directing (Documentary/Nonfiction) “Icarus” “Jane” - WINNER “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Directing (Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “Shark Tank” — “Episode 903” “The Voice” — “Live Top 11 Performance” Best Directing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” — “Episode 2061” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Late Late Show with James Corden” — “Episode 0416” “The Late Show with Stephen Colbert” — “Episode 438” “Portlandia” — “Riot Spray” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER DOCUMENTARY/INFORMATIONAL Best Documentary/Nonfiction Series “American Masters” “Blue Planet II” “The Defiant Ones” “The Fourth Estate” “Wild Wild Country” - WINNER Best Documentary/Nonfiction Special “Icarus” “Jim and Andy: The Great Beyond” “Mister Rogers: It’s You I Like” “Spielberg” “The Zen Diaries of Garry Shandling” - WINNER Exceptional Merit in Documentary Filmmaking “City of Ghosts” “Jane” “Strong Island” - WINNER “What Haunts Us” Best Informational Program “Anthony Bourdain: Parts Unknown” - WINNER “Leah Remini: Scientology and the Aftermath” “My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman” “Star Talk with Neil deGrasse Tyson” “Vice” HAIRSTYLING Best Hairstyling (Multi-Camera) “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” - WINNER “Saturday Night Live” — “Host: Tiffany Haddish” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Hairstyling (Single-Camera Series) “The Crown” — “Dear Mrs. Kennedy” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Pilot” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Hairstyling (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “Godless” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” INTERACTIVE MEDIA Best Creative Achievement in Interactive Media Within Unscripted Program “Conan Without Borders” - WINNER “The Oscars” — “All Access” “RuPaul’s Drag Race” — “Season 10 RuVeal” “Watch What Happens Live! With Andy Cohen” Best Creative Achievement in Interactive Media Within Scripted Program “Mr. Robot” — “Ecoin” “Rick and Morty’ — “Virtual Rick-ality” “Silicon Valley” — “Interactive World: Not Hotdog, VR and Twitter-Powered Pizza Drones” “13 Reasons Why” — “Talk to the Reasons” “Westworld” — “Chaos Takes Control Interactive Experience” - WINNER Best Original Interactive Program “Back to the Moon” “Blade Runner 2049: Memory Lab” “Coco VR” “NASA JPL: Cassini’s Grand Finale” - WINNER “Spider-Man Homecoming VR Experience” LIGHTING DESIGN Best Lighting Design/Direction (Variety Series) “America’s Got Talent” — “The Finals” “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Saturday Night Live” — “Host: Kevin Hart” - WINNER “So You Think You Can Dance” — “Finale” “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Lighting Design/Direction (Variety Special) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “71st Annual Tony Awards” MAIN TITLE DESIGN Best Main Title Design “The Alienist” “Altered Carbon” “Counterpart” - WINNER “GLOW” “Westworld” MAKEUP Best Makeup (Non-Prosthetic, Mulit-Camera) “Dancing with the Stars” — “Halloween Night” “Jesus Christ Superstar” “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “Saturday Night Live” — “Host: Tina Fey” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 1” Best Makeup (Single-Camera Series, Non-Prosthetic) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “GLOW” — “Money’s in the Chase” “The Handmaid’s Tale” — “Unwomen” “This is Us” — “Number Three” “Vikings” — “Homeland” “Westworld” — “Akane No Mai” - WINNER Best Makeup (Movie/Mini, Non-Prosthetic) “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” - WINNER “Genius: Picasso” “The Last Tycoon” — “Oscar, Oscar, Oscar” “Twin Peaks” Best Prosthetic Makeup “American Horror Story: Cult” “The Assassination of Gianni Versace” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Star Trek: Discovery” — “Will You Take My Hand?” “Westworld” — “The Riddle of the Sphinx” MOTION DESIGN Best Motion Design “Broad City” — “Mushrooms” “Wasted! The Story of Food Waste” MUSIC Best Music and Lyrics “Big Mouth” — “Totally Gay” “A Christmas Story Live” — “In the Market for a Miracle” “The Good Fight” — “High Crimes and Misdemeanors” “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” — “Just Getting Started” “Saturday Night Live” — “Come Back Barack” - WINNER “Steve Martin and Martin Short: An Evening You Will Forget for the Rest of Your Life” — “The Buddy Song” Best Music Direction “Bruno Mars: 24K Magic Live at the Apollo” “Elton John: I’m Still Standing – A Grammy Salute” “The Oscars” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” “Tony Bennett: The Library of Congress Gershwin Prize for Popular Song” - WINNER Best Main Title Theme Music “The Defenders” “Godless” - WINNER “The Last Tycoon” “The Putin Interviews” “Somebody Feed Phil” “The Tick” Best Music Supervision “Atlanta” — “Alligator Man” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER “Stranger Things” — “Trick or Treat, Freak” “This is Us” — “That’ll Be the Day” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Music Composition (Movie/Mini) “Alias Grace” — “Part 1” “The Commuter (Electric Dreams)” “Crazy Diamond (Electric Dreams)” “Godless” — “Homecoming” “March of the Penguins 2: The Next Step” - WINNER “USS Callister (Black Mirror)” Best Music Composition (Series) “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” - WINNER “Jessica Jones” — “AKA Playland” “Once Upon a Time” — “Leaving Storybrooke” “SEAL Team” — “Pattern of Life” “Star Wars Rebels” — “Family Reunion – And Farewell” “Westworld” — “Akane No Mai” NARRATOR Best Narrator David Attenborough, “Blue Planet II” — “One Ocean” - WINNER Carl Reiner, “If You’re Not in the Obit, Eat Breakfast” Morgan Freeman, “March of the Penguins 2: The Next Step” Charles Dance, “Savage Kingdom” — “Uprising: First Blood” Liev Schreiber, “24/7” — “Canelo-Golovkin” PICTURE EDITING Best Picture Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 3” “Jane” “Wild Wild Country” — “Part 3” “The Zen Diaries of Garry Shandling” Best Picture Editing (Structured or Competition Reality) “The Amazing Race” — “It’s Just a Million Dollars, No Pressure” “American Ninja Warrior” — “Daytona Beach Qualifiers” “Queer Eye” — Series Body of Work - WINNER “RuPaul’s Drag Race” — “10s Across the Board” “The Voice” — Series Body of Work Best Picture Editing (Unstructured Reality) “Born This Way” — Series Body of Work “Deadliest Catch” — “Battle Lines” “Life Below Zero” — “The 11th Hour” “RuPaul’s Drag Race: Untucked” — “Untucked – 10s Across the Board” “United Shades of America” — “Sikhs in America” - WINNER Best Picture Editing (Variety) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Dave Chappelle: Equanimity” “Drunk History” — “Heroines” “Full Frontal with Samantha Bee: The Great American Puerto Rico” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Wax President Harding (Segment)” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Border Patrol (Segment)” - WINNER Best Picture Editing (Multi-Camera Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Mom” — “Crazy Snakes and a Clog to the Head” “One Day at a Time” — “Not Yet” “Roseanne” — “Darlene v. David” “Will and Grace” — “Grandpa Jack” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Comedy) “Atlanta” — “Alligator Man” “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “Barry” — “Chapter Eight: Know Your Truth” “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Pilot” - WINNER Best Picture Editing (Single Camera Drama) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” “Game of Thrones” — “The Dragon and the Wolf” “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” Best Picture Editing (Single Camera Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “Alone” “The Assassination of Gianni Versace” — “House by the Lake” “The Assassination of Gianni Versace” — “Manhunt” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER PRODUCTION DESIGN Best Production Design (Variety/Reality Series) “Bill Nye Saves the World” — “Extinction: Why all Our Friends Are Dying” “Dancing with the Stars” — “Night at the Movies” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 418” “Saturday Night Live” — “Host: Bill Hader” - WINNER “The Voice” — “The Blind Auditions Season Premiere” Best Production Design (Variety Special) “Carol Burnett Show 50th Anniversary Special” “75th Annual Golden Globe Awards” “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” Best Production Design (Narrative, Half-Hour or Less) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” “GLOW” — “The Dusty Spur” - WINNER “Grace and Frankie” — “The Tappys” “Silicon Valley” — “Tech Evangelist” “Will and Grace” — “A Gaye Olde Christmas” Best Production Design (Narrative, Period/Fantasy) “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” “The Crown” — “Beryl” “Game of Thrones” — “Dragonstone” - WINNER “The Marvelous Mrs. Maisel” — “Ya Shivu v Bolshom Dome Na Kholme” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Production Design (Narrative, Contemporary) “American Horror Story: Cult” “The Handmaid’s Tale” — “June” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “Seeds” “Ozark” — “My Dripping Sleep” “Twin Peaks” SOUND EDITING Best Sound Editing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Seattle” - WINNER “Blue Planet II” — “Coral Reefs” “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Editing (Half Hour Series) “Atlanta” — “Teddy Perkins” “Ballers” — “Bull Rush” “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Star Wars Rebels” — “A World Between Worlds” “Vice Principals” — “The Union of the Wizard and the Warrior” Best Sound Editing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “The Spoils of War” “Homeland” — “All In” “Star Trek: Discovery” — “What’s Past is Prologue” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” - WINNER “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Editing (Movie/Mini) “American Horror Story: Cult” — “Great Again” “Fahrenheit 451” “Godless” — “Homecoming” “Twin Peaks” — “Part 8” “USS Callister (Black Mirror)” - WINNER “Waco” — “Operation Showtime” SOUND MIXING Best Sound Mixing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Lagos” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Jane” “The Vietnam War” — “Episode 6: Things Fall Apart” “Wild Wild Country” — “Part 1” Best Sound Mixing (Variety) “60th Annual Grammy Awards” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “The Oscars” “The Voice” — “Live Finale, Part 2” Best Sound Mixing (Half Hour Series) “Barry” — “Chapter Seven: Loud, Fast and Keep Going” - WINNER “Family Guy” — “Three Directors” “Modern Family” — “Lake Life” “Mozart in the Jungle” — “Domo Arigato” “Silicon Valley” — “Fifty-One Percent” Best Sound Mixing (One Hour Series) “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-error.r00” “Stranger Things” — “Chapter Eight: The Mind Flayer” “Westworld” — “Akane No Mai” Best Sound Mixing (Movie/Mini) “The Assassination of Gianni Versace” — “The Man Who Would Be Vogue” “Fahrenheit 451” “Genius: Picasso” — “Chapter One” - WINNER “Twin Peaks” — “Part 8” “Waco” — “Operation Showtime” SPECIAL AND VISUAL EFFECTS Best Special Visual Effects “Altered Carbon” — “Out of the Past” “Game of Thrones” — “Beyond the Wall” - WINNER “Lost in Space” — “Danger, Will Robinson” “Stranger Things” — “Chapter Nine: The Gate” “Westworld” — “The Passenger” Best Supporting Visual Effects “The Alienist” — “The Boy on the Bridge” - WINNER “The Crown” — “Misadventure” “Gotham” — “That’s Entertainment” “The Handmaid’s Tale” — “June” “Mr. Robot” — “eps3.4_runtime-err0r.r00” STUNT COORDINATION Best Stunt Coordination (Comedy/Variety) “Brooklyn Nine-Nine” “Cobra Kai” “GLOW” - WINNER “Saturday Night Live” “Shameless” Best Stunt Coordination (Drama/Movie/Mini) “The Blacklist” “Blindspot” “Game of Thrones” - WINNER “The Punisher” “Westworld” TECHNICAL DIRECTION Best Technical Direction (Movie/Mini/Special) “Carpool Karaoke Primetime Special 2018” “Jesus Christ Superstar” - WINNER “The Oscars” “2018 Rock and Roll Hall of Fame Induction Ceremony” “Super Bowl LII Halftime Show Starring Justin Timberlake” Best Technical Direction (Series) “The Big Bang Theory” — “The Bow Tie Asymmetry” “Dancing with the Stars” — “Finale” “Jimmy Kimmel Live” — “Live in Brooklyn: Billy Joel and Tracy Morgan” “Last Week Tonight with John Oliver” — “Episode 421” “Saturday Night Live” — “Host: Donald Glover” - WINNER “The Voice” — “Live Finale, Part 2” WRITING Best Writing (Nonfiction) “Anthony Bourdain: Parts Unknown” — “Southern Italy” - WINNER “The Defiant Ones” — “Episode 1” “Icarus” “Jane” “Mister Rogers: It’s You I Like” “The Vietnam War” — “Episode 8: The History of the World” Best Writing (Variety Series) “Full Frontal with Samantha Bee” “Last Week Tonight with John Oliver” - WINNER “Late Night with Seth Meyers” “The Late Show with Stephen Colbert” “Saturday Night Live”.....»»

Category: topSource: justjaredSep 9th, 2018

Tribeca Film Festival Unveils 2018 Short Film Slate (Full List)

The Tribeca Film Festival has set a lineup of 55 short films in a range of genres that encompasses animation, sci-fi and comedy as well as issue-driven docs including two films about gun violence. The films, of which 29 are world premieres, feature noteworthy actors such as Catherine Deneuve (“Rise of a Star”), Marisa Tomei […].....»»

Category: topSource: varietyMar 13th, 2018

Naomi Watts & Julianne Moore Get Glam For TriBeCa Ball 2018!

Naomi Watts was pretty in pink while stepping out at the 2018 TriBeCa Ball! The 49-year-old actress hit the red carpet at the annual event on Monday night (April 9) at New York Academy of Art in New York City. PHOTOS: Check out the latest pics of Naomi Watts Naomi served as a chair of [...] Naomi Watts was pretty in pink while stepping out at the 2018 TriBeCa Ball! The 49-year-old actress hit the red carpet at the annual event on Monday night (April 9) at New York Academy of Art in New York City. PHOTOS: Check out the latest pics of Naomi Watts Naomi served as a chair of the event alongside Mary-Kate Olsen. They were also joined by Julianne Moore and her husband Bart Freundlich. This year, the TriBeCa Ball benefited the New York Academy of Art and featured a one-night-only all-women art exhibition. 10+ pictures inside from the TriBeCa Ball….....»»

Category: topSource: justjaredApr 10th, 2018